90 درصد تولید زعفران در خراسان رضوی می باشد

خانه   اخبار   90 درصد تولید زعفران در خراسان رضوی می باشد

90 درصد تولید زعفران در خراسان رضوی می باشد

بله . بیش از 90 درصد تولید زعفران در خراسان رضوی می باشد . این را علی حسینی عضو شورای ملی زعفران پس از بازدید از تولیدی ها و کارگاه های بسته بندی زعفران در خراسان رضوی بیان کرد.

علی حسینی در بازدید از کارگاه‌های فرآوری و بهبود کیفیت زعفران در خراسان‌رضوی اظهار کرد : زعفران یکی از محصولات کشاورزی می باشد که سهم بسیار زیادی در صادرات دارد و صادرات زعفران ایران اولین محصول صادراتی می باشد که در دنیا به این میزاد صادر می شود.

وی افزود : 90 درصد تولید زعفران در خراسان رضوی می باشد هرچند در استان های دیگر کشور مانند یزد , کرمان و … تولید و کشت آزمایشی زعفران انجام شده است اما کیفیت مطلوبی به دست نیامده است. او تصریح کرد تولید زعفران در مناطق نیمه کویری سردسیر و کم باران روییده می شود و در مناطقی که سرما بسیار زیاد و یا هوا رطوبت دار می باشد تولید زعفران مطلوبی نخواهیم داشت.

به گفته وی شهر هایی که رتبه های اول در تولید زعفران امسال را دارند باخرز , گناباد , قائن و کاشمر می باشد. وی گفت سالانه بین 100 تا 150 تن زعفران از کشور صادر می شود و مقدار بسیار زیادی نیز به ورت مسافری از کشور خارج می گرد که آماری از آن میزان وجود ندارد.

علی حسینی از ایجاد ایشتگاه های مناسب و بهداشتی برای خشک کردن و فراوری زعفران سخن به میان آورده است. او در طی بازدید از ایشتگاه فراوری زعفران در روستای حطیطه افزود این ایستگاه ها برای فراوری مستقیم زعفران توسط کشاورزان و مردم محلی دایر گردیده است که بسیار با استقبال کشاورزان و تولید کننده گان زعفران روبرو شده است. امید است با این عمل قیمت زعفران در کمترین میزان خود باشد و فروش زعفران به حد بالای خود برسد.

Comments are closed.