گله از کم درامدي صادرات زعفران

خانه   اخبار   گله از کم درامدي صادرات زعفران

گله از کم درامدي صادرات زعفران

رييس شوراي ملي زعفران گفت: با حل موانع صادراتي و مشکلات صنعت زعفران ارزآوري اين محصول که سالانه حدود 700 دلار است به هفت برابر افزايش مي‌يابد.

غلامحسين شافعي در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) اظهار کرد: زعفران ايراني محصولي استراتژيک است که 75 درصد آن صادر مي‌شود و تامين‌کننده‌ي 95 درصد نياز کشور‌هاي جهان است بنابراين بايد توجه ويژه‌اي به اين صنعت شود تا بتواند ارزآوري بالاتري براي کشور به ارمغان آورد.

وي افزود: ارزش افزوده زعفران بايد به داخل کشور بازگردانده شود تا زعفران ايراني به دست مصرف‌کننده‌ نهايي برسد و واسطه‌هايي مانند اسپانيا نتوانند سود اصلي حاصل از صادرات اين محصول را از آن خود کنند.

شافعي ادامه داد: در زمينه‌ فرآوري زعفران نيز بايد آلودگي‌هاي آن از بين برود و طرح ارتقا و شناسنامه‌دار کردن زعفران در سطح وسيع در کشور اجرا شود.

وي با تاکيد بر توجه جدي به صنايع تبديلي زعفران، گفت: از آنجا که مصرف دارويي و آرايشي زعفران در جهان در حال گسترش است بايد صنايع دارويي، آرايشي و بهداشتي زعفران را بيش از پيش مورد توجه قرار داد.

رييس شوراي ملي زعفران گفت: وزير آينده جهاد کشاورزي بايد توليدات کشاورزي و اقتصاد روستايي را که صدمات بسياري ديده است زنده کند و با حل مشکلات کشت و بازار زعفران، درآمد صادراتي اين محصول صادراتي استراتژيک را افزايش دهد.

شافعي اظهار کرد: بخش کشاورزي در ايران به مراتب وضعيت بحراني‌تري نسبت به ساير بخش‌ها دارد و از آنجاکه اين بخش سخنگويي ندارد بايد درد‌هاي خود را در درون خود نگه دارد.

وي افزود: در سال‌هاي اخير اقتصاد روستايي به شدت آسيب ديده و توليدات کشاورزي در روستاها در حال نابودي است که ضروريست وزير آينده جهاد کشاورزي زنده‌ کردن توليدات کشاورزي و اقتصاد روستايي را در دستور کار خود قرار دهد.

رييس شوراي ملي زعفران تاکيد کرد: نگاه به کشاورزي در آينده بايد توليد‌ محور باشد و از هرگونه مساعدت به روستاييان جهت افزايش توليدات کشاورزي دريغ نشود.

منبع خبر : ايسنا

Comments are closed.