کشف 118 هزار ژن زعفران

خانه   اخبار   کشف 118 هزار ژن زعفران

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان رضوی، گفت: تاکنون 118 هزار ژن زعفران در کشور شناسایی شده است که امکان تولید دارو برای رفع بیماری‌هایی مانند آلزایمر را فرآهم می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه خراسان،”غلامحسین ساربان” در نشست خبری با عنوان معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری خارجی بخش کشاورزی خراسان رضوی، اظهار کرد: زعفران می‌تواند جایگاه خوبی برای تولید دارو داشته باشد.

ساربان با اشاره به اهمیت محصول زعفران در خراسان رضوی، گفت: به غیر از زعفران 13 هزار گیاه دارویی در استان وجود دارد که می‌توانیم در تولید آن‌ها سرمایه‌گذاری کنیم.

وی افزود: در خراسان رضوی ظرفیت‌های بسیاری برای سرمایه‌گذاری داریم که نیاز به توجه و پیگیری دارد.

او یکی از محصولات با اهمیت استان را انار دانست و خاطرنشان کرد: در سال 86 به دلیل سرمای بیش از حد، بازارهای خوب را در کشورهای آسیای میانه از دست دادیم، اما هم اکنون وضعیت به حالت عادی بازگشته و فرصت خوبی برای صادرات این محصول فرآهم است.

ساربان با اشاره به جایگاه پسته استان در بازارهای جهانی تصریح کرد: کشورهای بسیاری برای عرضه این محصول با ایران رقابت دارند و هدف ما حفظ جایگاه مان است، هرچند هم اکنون نیز پس از آزاد سازی نرخ ارز، با افزایش قیمت این محصول، مزیتی نسبی در کشاورزی خراسان رضوی ایجاد شده است، زیرا در این استان 53 هزار هکتار زمین زیر کشت پسته وجود دارد و رتبه دوم کشور را از این نظر دارا است.

وی افزود: با وجود تمامی این مسائل عملا هیچ صادراتی از خراسان رضوی صورت نمی‌گیرد و نیاز به وجود سرمایه‌گذارانی است که بتوانند بازار چین و آسیای میانه را در دست بگیرند.

ساربان در خصوص محصول انگور و کشمش که سطح زیر کشت آن در استان 3000 هکتار است، اظهار کرد: این محصول فرآورده‌های بسیاری دارد که اگر بتوان از آن‌ها بهره گرفت، فضای فراوانی برای سرمایه‌گذاری ایجاد می‌شود، چنین طرحی در سایر استان‌ها نیز با تولید نوشیدنی به صورت اسلامی صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: گلخانه‌ها مکان‌های بسیار سودآوری در تولید محصولات کشاورزی هستند، وجود ساعات آفتابی بسیار در استان، فارغ‌التحصیلان متخصص و اقلیم مناسب، پتانسیل خوبی را برای بهره‌گیری از گلخانه‌ها به وجود آورده است.

او در خصوص تولید پنبه، تصریح کرد: بیش از 70 درصد پنبه کشور در 42 هزار هکتار زمین و در خراسان رضوی تولید می‌شود و این استان رتبه اول کشور را در تولید پنبه به خود اختصاص داده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به تولید کودهای فسفات و کمپوست در استان، تصریح کرد: 90 درصد کود فسفات ایران، از کشورهای خارجی تأمین می‌شود که، خراسان رضوی با توجه به منابع گوگرد سرخس جایگاه خوبی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه دارد، کود کمپوست نیز می‌تواند جایگاه خوبی برای صادرات ایجاد کند.

وی سرمایه‌گذاری در تولید روغن را نیز مطرح و عنوان کرد: در زمینه روغن نیز به خارج از کشور وابسته هستیم و اگر بتوانیم خودمان از کنجد تولید شده در استان روغن تولید کنیم، بسیار سودآور خواهد بود.

ساربان از تولید 20 دستگاه ماشین کشت مستقیم توسط مهندسی معکوس خبر داد و اظهار کرد: با تولید چنین صنایعی می‌توانیم کشاورزی را از فضای سنتی خارج کنیم.

وی افزود: کمباین تولید برنج نیز در استان فرآهم شده است که با توجه به افزایش هزینه‌های کارگری امری قابل توجه است، امکان تولید این دستگاه، به 100 دستگاه در سال افزایش می‌یابد.

Comments are closed.