چگونه قیمت زعفران در هر گرم 12 دلار می شود

خانه   اخبار   چگونه قیمت زعفران در هر گرم 12 دلار می شود

چگونه قیمت زعفران در هر گرم 12 دلار می شود

امروز در وبسایت زعفران روحانی قرار است به این موضوع بپردازی مکه چطور و چگونه زعفران ایران را با کمترین قیمت خریداری شده و با قیمتی حدود 12 دلار در هر گرم به فروش می رسانند؟

اول از همه این موضوع را باید روشن کنیم که متاسفانه برخی رسانه های داخلی نیز کمی به آب و تاب موضوع می پردازند به گونه ای که هر کسی که آشنایی به فروش زعفران و یا صادرات زعفران نداشته باشد , فروشندگان زعفران و یا صادرکنندگان زعفران را ثروتمند ترین افراد دنیا می داند زیرا که زعفران را با قیمتی ناچیز خریداری کرده و با هر گرم 12 دلار به فروش می رساند.

اما در حقیقت اینطور نیست. اما بگذارید بگوییم که قیمت 12 دلار در هر گرم نیز کذب نیست بلکه حقیقت دارد اما چگونه ؟ نمیخواهیم از حق بگذریم و بگوییم که زعفران ایرانی و زعفران قاینات با قیمت خوبی فروخته شده و در بازار های بین المللی سود آنچنانی برای صاحبان خود به ارمغان می آورد.

اما تنها قیمت زعفران برای صادرات بعد از تبدیل ارز تنها کمی از قیمت فروش داخلی بالاتر است که این مقدار بسیار ناچیز می باشد به گونه ای که آن چنان صادرات زعفران تفاوت قیمتی با فروش زعفران در دداخل کشور ندارد. اما سود اصلی را کارخانه های بسته بندی زعفران در خارج کشور می برند که با بسته بندی های مختلف در این زمینه باعث افزایش ارزش بسته بندی زعفران می شود.

البته هنوز هم قیمت زعفران به هر یک گرم 12 دلار نمی رسد با اینکه خریدار خارجی سود کرده است و کارخانه بسته بندی نیز حاشیه سودی برای خود در نظر گرفته است. پس قیمت زعفران به این میزان را چه کسی می برد؟ مطمعنا هیچ کسی در یک مرحله نمی تواند این مبلغ سود را داشته باشد.

زیرا کارخانه بسته بندی زعفران را به فروشگاه های مواد غذایی فروخته و آن ها نیز با افزایش مبلغی در قیمت زعفران در نهایت آن را به هر یک گرم بین 7 دلار تا 12 دلار به فروش می رسانند. اما در این زنجیره نزدیک به 5 گروه میزان سودی به مبلغ افزوده و مطمعنا هر حلقه این زنجیره توانسته است میزان حاشیه سودی برای افراد دخیل در آن داشته باشد.

این موضوع در تمام محصولات دنیا وجود داشته و افرادی که از مرحله تولید تا مصرف کننده را تنها خودشان به دست گرفته باشند بسیار محدود و تقریبا تعداد آن ها صفر می باشد.

Comments are closed.