نوسانات شدید بازار زعفران به نفع کسی نیست افزایش قیمت زعفران با تردید واردکنندگان و حضور پررنگ رقبا همراه است

خانه   اخبار   نوسانات شدید بازار زعفران به نفع کسی نیست افزایش قیمت زعفران با تردید واردکنندگان و حضور پررنگ رقبا همراه است

فرهاد سحرخیز در گفتگو با خبرنگار اقتصادی شهرآراآنلاین اظهار داشت: در افزایش قیمت زعفران جدا از کاهش صادرات و حضور رقبایی مانند افغانستان برای هدف قرار دادن بازارهای صادراتی ایران، مسئله بی رقبتی بازار داخل مطرح است.

عضو انجمن صندوق توسعه ملی زعفران اظهار داشت: اگر افزایش قیمت زعفران تداوم داشته باشد این کالا از فهرست خرید کالاهای ایرانیان حذف می‌شودکه بی شک این موضوع به نفع بازارهای داخل نیست.

وی تاکید کرد: همچنین این افزایش قیمت‌ها، بی‌ثباتی قیمت این محصول استراتژیک و تردید واردکنندگان زعفران ایران را به همراه خواهد داشت.

عضو انجمن صندوق توسعه ملی زعفران در ادامه افزود: قیمت زعفران نیز مانند سایر کالاها بی تاثیر از قیمت شرایط آشفته اقتصادی حاکم بر جامعه نیست و در این بین با تغییرات نرخ ارز، تورم قیمت آن بالا و پائین می‌شود.

سحر خیز گفت: در ماه اخیر که قیمت ارز به یک ثبات مقطعی رسیده بود شاهد کاهش قیمت زعفران در بازار بودیم اما ادامه تغییرات در ارز سبب شد که عده‌ای از واسطه‌گران از ارائه زعفران به بازار خودداری کنند تا قیمت این کالا افزایش یابد.

عضو انجمن صندوق توسعه ملی زعفران در بیان وضعیت قیمت زعفران در ماه‌های آتی اظهار داشت: تا پایان فصل و آغاز فصل پائیز که زمان برداشت محصول زعفران است این بی ثباتی در قیمت زعفران وجود خواهد داشت.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: همچنین احتمال افزایش قیمت زعفران با توجه به آن که نظام تولید زعفران سالانه است تا قبل از برداشت این محصول در مهر و آبان وجود دارد.

عضو انجمن صندوق توسعه ملی زعفران ادامه داد: اما از سوی دیگر با توجه به آن که زعفران از سوی واسطه گران برای افزایش قیمت ارائه نمی‌شود، در فصل برداشت افت شدید قمیت زعفران را خواهیم داشت که این موضوع به نفع هیچ کس نخواهد بود.

Comments are closed.