نامه بی جواب برای عوارض صادرات زعفران

خانه   اخبار   نامه بی جواب برای عوارض صادرات زعفران

نامه ای که اتحادیه صادرکنندگان زعفران به استاندار خراسان رضوی در سال 88 نوشته و همچنان بعد از گذشت سه سال هیچگونه تغییری صورت نگرفته.متن نامه:

 

اتحاديه صادركنندگان زعفران خراسان رضوي اعلام کرد که اخذ 5 درصد عوارض از بسته‌بندي زعفران بالاتر از 30 گرم نگراني عميقي را در جامعه صادركننده زعفران حاكم كرده است.

به گزارش ايسنا ، اتحاديه صادركنندگان زعفران خراسان رضوي در نامه‌اي به محمد جواد محمدي‎زاده – استاندار خراسان رضوي – نسبت به اخذ 5 درصد عوارض از بسته‌بندي زعفران بالاتر از 30 گرم ابراز نگراني کرد.

در اين نامه آمده است:

«همانطوري كه استحضار داريد صادرات زعفران از استان خراسان در اوزان كمتر از يك گرم تا 500 گرم پس از بسته‌بندي و رعايت كليه مقررات استانداردهاي ملي ايران و اتحاديه اروپا طي سال‌هاي متمادي بالاترين ارزش صادراتي استان را به خود اختصاص داده است.

در حال حاضر بالغ بر 30 واحد صادركننده اعضاي اين اتحاديه داراي عنوان و برند مستقل در امر فرآوري، بسته‌بندي و صادرات اين محصول به 46 كشور جهان فعال بوده و سالانه رقم قابل توجهي ارز وارد كشور مي‌نمايند، گذشته از اين بالغ بر يك هزار كارگر به صورت مستقيم و غيرمستقيم در اين واحدها به كار گمارده شده‌اند.

از سوي ديگر بديهي است كه يكي از فاكتورهاي مهم ماندگاري و موفقيت در بازارهاي جهاني، ثبات مقررات حاكم بر صادرات است كه درچند سال گذشته از رهگذر اين ثبات جايگاه مناسبي در بين كشورهاي مصرف‌كننده حاصل شده، ولي متاسفانه مصوبه دولت محترم و ابلاغ آن توسط دكتر داوودي معاون رياست جمهوري مبني بر اخذ 5 درصد عوارض از بسته‌بندي زعفران بالاتر از 30 گرم نگراني عميقي را در جامعه صادركننده زعفران حاكم كرده است.

اتحاديه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوي در اين نامه خواستار توجه استاندار خراسان رضوي نسبت به موضوعات زير شده‎‌اند:

*با توجه به جايگاه اتحاديه‌ها هيچ‌گونه اطلاع‌رساني يا نظرخواهي و مشورتي از اتحاديه صادكنندگان زعفران تهران بزرگ و خراسان رضوي كه مركز توليد، فرآوري، بسته‌بندي و صادرات اين محصول مي‌باشد به عمل نيامده است. ضمن اينكه مصوبه مجلس شوراي اسلامي بر معافيت صادرات كالاهاي غير نفتي از هرگونه عوارض به منظور حمايت از صادركنندگان تاكيد دارد.

*تلقي اينكه بسته‌بندي بيش از 30 گرم در شمار صدور فله‌اي زعفران است، ناشي از اطلاعات نادرست مي‌باشد كه متاسفانه از نظرات كارشناسي استفاده نگرديده است.

*اجبار كردن صادركننده به بسته‌بندي كمتر از 30 گرم به‌منظور برخورداري از معافيت عوارض وضع شده باعث بالا رفتن هزينه بسته‌بندي و كرايه حمل‌و‎نقل و پايين آمدن كيفيت محصول را در پي خواهد داشت.

*وضع عوارض موجب صدور غير قانوني زعفران (قاچاق) شده كه به تبع آن رقابت‌هاي مخرب نيز شكل خواهد گرفت.

*دريافت عوارض موجب افزايش قيمت تمام شده و از دست دادن بخش عظيمي از بازار هدف كه به آساني به دست نبامده مي‌انجامد.

*دولت براي تشويق صادركنندگان به سمت صادرات با بسته‌بندي ريز، بهتر بود به جاي وضع عوارض براي زعفران افزايش مشوق‌هاي صادراتي را مورد تجديدنظر قرار مي‌داد تا از اين رهگذر به‌تدريج شاهد افزايش صدور زعفران در بسته‌بندي‌هاي ريز باشيم.

*ايجاد محدوديت به معني گرفتن حق انتخاب از خريدار كه به عنوان يك اصل پذيرفته شده در جهان در داد و ستدهاي کوچك و بزرگ، كشورهاي خريدار را وادار به عكس‌العمل خواهد كرد. با توجه به حضور رقبايي مانند افغانستان، چين، آذربايجان، هند، مراكش و … ديري نخواهد گذشت كه زعفران نيز به سرنوشتي همانند فرش، پسته، كشمش و .. دچار خواهد شد.

*با آگاهي از وضعيت جوي مناسب و اقدام به موقع استانداري و سازمان جهاد كشاورزي جهت محلول‌پاشي مزارع زعفران و تلاش كشاورزان پيش‌بيني افزايش 60 درصد محصول سال 88 دور از دسترس نيست. پس نبايد تصميمي عجولانه در جهت محدوديت صادرات گرفته شود.

لذا از حضرتعالي به عنوان استاندار خراسان رضوي استان تقاضا داريم نسبت به پيگيري خواسته اعضاي اين اتحاديه در حذف عوارض صدور زعفران با بسته‌بندي بيش از 30 گرم اقدام عاجل مبذول فرماييد.»

Comments are closed.