میزان مجاز حمل زعفران همراه مسافر

خانه   اخبار   میزان مجاز حمل زعفران همراه مسافر

استاندار خراسان رضوي گفت: از اين پس زعفران با برند خراسان رضوي، به جاي اسپانيا در دنيا عرضه مي‌شود.

محمود صلاحي در گفت‌وگو با خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) – منطقه خراسان، اظهار كرد: سالانه 220 تن زعفران در تمام دنيا توليد مي‌شود كه 160 تن از آن مربوط به خراسان رضوي تعلق دارد و اين به معناي اقتصاد مقاومتي است.

وي با بيان اينكه از توليد سالانه 220 تن زعفران در دنيا؛ 160 تن مربوط به خراسان رضوي، 20 تن مربوط به خراسان جنوبي و 40 تن باقي مانده سهم توليد همه دنيا است، عنوان كرد: تا سه سال پيش، زعفران به نام اسپانيا در جهان به فروش مي‌رفت و اين در حالي است كه توليد زعفران اين كشور در سال نيم تن است.

اجازه خروج بيش از 100 گرم محموله زعفران را از استان نمي‌دهيم

وي افزود: با برندسازي صورت گرفته در 90 شركت شهرك صنعتي توس، اكنون زعفران با برند خراسان رضوي در كشورهايي مانند فرانسه به فروش مي‌رسد و ما اجازه خروج بيش از 100 گرم محموله زعفران را از استان نمي‌دهيم.

صلاحي به دو ميليارد و 170 ميليون دلار درآمد سال گذشته استان توسط صادرات اشاره و تصريح كرد: سال گذشته، در اوج تحريم‌ها، دو ميليارد و 170 ميليون درآمد از محل صادرات در استان داشتيم و پس از تهران مقام دوم را به دست آورديم.

تمام سرمايه‌گذاري‌ها در 100 سال اخير در تهران شكل گرفته است

وي با تاكيد بر اينكه تهران را بين استان‌ها در نظر نگيريم، افزود: در 100 سال گذشته، هر چه پول در كشور بوده، به صورت سرمايه‌گذاري صنعتي در تهران شكل گرفته است و صادرات برتر دارد.

استاندار خراسان رضوي با عنوان اينكه درآمد دو ميلياردي استان كه حاصل از صادرات درسال گذشته بود، خاطرنشان كرد: اين ميزان برابر آماري است كه گمرك تاييد كرده و از مرزهاي استان خودمان خارج شده، خيلي از محصولات ما مانند زعفران كه وزن زيادي ندارد اما قيمت بالايي دارد، به خارج از استان مي‌رود و از آنجا صادر مي‌شود.

وي ادامه داد: هزينه دريافتي از توليد سالانه حداقل 160 تن زعفران در استان و برندسازي انجام شده به وسيله پرواز يا از مناطق آزاد صادر مي‌شود و مازاد بر درآمد دو ميلياردي سال گذشته ما از صادرات است و اين به معناي اقتصاد مقاومتي است.

در اقتصاد مقاومتي انقباض وجود ندارد

صلاحي در خصوص اقتصاد مقاومتي توضيح داد و عنوان كرد: در اقتصاد مقاومتي انقباض وجود ندارد، بلكه اقتصادي انبساطي است و تز جديدي در اقتصاد مي‌باشد كه مقام معظم رهبري مدل آن را طراحي كردند.

وي با اشاره به طرح ابتكاري مساله اقتصاد مقاومتي توسط مقام معظم رهبري، ابراز كرد: در اقتصاد مقاومتي بايد انبساطي عمل كنيم، يعني افزايش ماليات نداشته باشيم و خدمات را افزايش دهيم، در عين حال راه‌هاي توليد بيشتر را پيش بگيريم.

وي در ادامه توضيح اقتصاد مقاومتي، گفت: اين اقتصاد در مقابل اقتصاد رياضتي است، كشورهاي غربي مانند اسپانيا و ايتاليا، براي اين دچار مشكل شدند كه اقتصاد رياضتي را پيش گرفتند.

صلاحي اضافه كرد: در اقتصاد رياضتي ماليات براي تامين مخارج دولت افزايش مي‌يابد و خدمات كاهش مي‌يابد، مثلا اسپانيا 17 درصد بودجه عمومي كشور را كم كرد و ماليات را افزايش داد كه اين باعث اعتراض مردم شد، اما اقتصاد مقاومتي برعكس اين موضوع است.

وي اضافه كرد: كاري كه براي تحقق اقتصاد مقاومتي بايد انجام دهيم اين است كه شرايط و ضوابط اضافي را در توليد حذف كنيم، و ما به عنوان اولين استان در كشور اين كار را آغاز كرديم.

استاندار خراسان رضوي در ادامه اضافه كرد: اگر بخواهم توليد مرغ را بيشتر كنيم، بايد تعداد مرغداري‌ها بيشتر شود و براي اين منظور بايد شرايط را راحت‌تر كنيم، مثلا در حال حاضر در استان ما اگر كسي بخواهد مرغداري بزند ديگر الزاما نبايد 200 هزار قطعه داشته باشد، بلكه با 100 هزار قطعه هم مي‌تواند، يا اگر كسي بخواهد گلخانه‌اي افتتاح كند، ديگر نيازي نيست كه حتما 5000 متري را كه جهادكشاورزي براي داشتن گلخانه تعيين كرده داشته باشد، بلكه با داشتن 2000 متر زمين هم مي‌تواند گلخانه احداث كند.

بايد براي تحقق اقتصاد مقاومتي توليد را بيشتر كنيم

وي با بيان اينكه براي تحقق اقتصاد مقاومتي بايد توليد را بيشتر كنيم، اظهار داشت: مقام معظم رهبري، نسخه اقتصاد مقاومتي را در ابتداي سال با شعار “توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني” پيچيدند و ما در نخستين اقدام خود براي استان، الزام كرديم كه ادارات براي خريد كالاي مورد نياز خود، تا زماني كه مشابه داخلي وجود دارد، اجناس خارجي نخرند و در صورت خريد سازمان اقتصاد و دارايي براي آنها پرداختي نخواهد داشت.

محمود صلاحي در خصوص برنامه افزايش توليد در استان، گفت: هفته گذشته، در منابع طبيعي استان تصويب كرديم كه 84 هزار هكتار زمين در شهرستان‌ها به جواناني كه اولويت فارغ‌التحصيل كشاورزي هستند، به صورت رايگان واگذار شود و آنها در اين زمين كشت و كار كنند.

وي در ادامه افزود: البته رييس جمهور، 400 ميليارد تومان پول با 7 درصد تسهيلات در اختيار استان قرار داده كه توزيع شده است، مثلا سهم جوين 8 ميليارد تومان و سهم قوچان 12 ميليارد تومان برآورد شد.

استاندار خراسان رضوي با اشاره به اينكه 400 ميليارد تومان را در استان توزيع كرديم تا براي كشت و كار در اختيار كساني كه زمين به آنها داديم قرار بگيرد، خاطرنشان كرد: اقتصاد مقاومتي يعني از داشته‌هاي خود بيشتر استفاده كنيم تا هم نياز خود را برآورده كنيم و هم كمبود ارز را از طريق صادرات جبران كنيم.

استاندار خراسان رضوي در پايان از استخدام 3000 نفر در استانداري گفت و عنوان كرد: قرار است مرحله ديگري نيز براي استخدام صورت بگيرد كه در حال حاضر در مرحله درخواست است.

Comments are closed.