مصاحبه با کشاورز نمونه زعفران

خانه   اخبار   مصاحبه با کشاورز نمونه زعفران

مصاحبه با کشاورز نمونه زعفران

 

امروز قرار است مصاحبه با کشاورز نمونه زعفران را به حضور شما دوستان عزیز برسانیم. زعفران یکی از بهترین و مهمترین محصولات صادراتی کشور می باشد . با توجه به قیمت زعفران صادراتی و داخلی و ارزش صادراتی این محصول یکی از مهمترین محصولات کشور برای صدور می باشد.

اسماعیل نجفی کشاورز نمونه زعفران در شهر بیرجند می باشد این کشاورز نمونه که حدود یک هکتار زمین قابل کشت در دست دارد در طی مصاحبه ای با خبرگذاری فارس از مشکلات پیش رو و میزان تولید خود می گوید :

وی با توجه به این که در زمین زیر کشت خود در شهرستان طبس میزان 14 کیلو زعفران خشک برداشت کرده است به خبرنگار فارس می گوید : در کشت زعفران مشکلاتی اعم از کمبود آب و عدم نظارت نهاد های کشاورزی را دارم.

کشاورز نمونه زعفران مشکلاتی اعم از کنه را آفت زعفران و کمبود آب را مشکل اساسی دیگر این محصول دانست و افزود : برای آفات و علف های هرزه سوزنی برگ علف کش های مناسب وجود دارد اما برای آفات و علف های پهن برگ علف کش مناسبی موجود نیست.

گله ی دیگر کشاورز زعفران نمونه کشور در مورد قیمت زعفران خریداری شده از کشاورز می باشد و همینطور میزان فروش زعفران در دست دلالان زعفران. وی علت اصلی عدم صادرات زعفران توسط کشاورزان را نبود پشتیبانی توسط دولت دانست.

نجفی پیشنهاد رفع مشکل آب را لایروبی قنات دانست و اذعان داشت که قنات تامین آب در طبس لایروبی نشده است و میزان آب کم گردیده است که همچنین جهاد کشاورزی خسارت کشاورز را به طور کامل پرداخت نمی کند. همینطور با توجه به دریافت کود ماکرو مایع از جهاد کشاورزی باعث افزایش تولید زعفران امسال و کاهش قیمت زعفران تولیدی نشده است.

البته امیدواریم علم و پیشرفت تکنولوژی در عرصه تولید زعفران نیز اثر بگذارد تا بتوان علاوه بر کاهش قیمت زعفران بستر بازار مناسبی برای فروش زعفران و همینطور صادرات زعفران در ایران و خارج از کشور داشته باشیم همینطور که رقبای ایران در تلاش اند تا این مقام را از کشور عزیزمان بگیرند.

Comments are closed.