مشکلات صادرات عمده زعفران

خانه   اخبار   مشکلات صادرات عمده زعفران

مشکلات صادرات عمده زعفران

زعفران یکی از پرسودترین محصولات زراعی در حوضه صادرات میباشد که در ایران بصورت بومی این محصول کشت شده و ارزآوری زیادی برای کشور دارد این محصول علاوه بر سود زیاد و مصرف آب پایین , بسیار اشتغال زا میباشد و معیشت بسیاری از مردم را تامین میکند .

اما مشکلاتی که در حوضه صادرات به وجود آمده باعث کاهش حضور ایران در بازار های جهانی شده است بطویکه ایران با تولید بیش از 96 درصد از زعفران دنیا کمتر از 10 درصد در بازار جهانی نقش داشته باشد .

از دلایل این موضوع میتوان به بی ثباتی قیمت زعفران , عدم حمایت از صادرکنندگان این محصول و اصلی ترین و بزرگترین مشکل یعنی صادرات عمده این محصول به کشورهای اروپایی مانند اسپانیا اشاره کرد .

در حالت کلی صادرات این محصول بسیار مفید است اما زمانی که بحث صادرات عمده پیش می آید مشکل برندسازی و نام و نشان محصول بوجود می آید بطوری که بیش از 90 درصد زعفران بی نام و نشان به کشور های اروپایی مانند اسپانیا فروخته میشود و کشور خریدار از فرصت استفاده کرده و با بسته بندی مجدد محصول , آن را با نام کشور خودش میفروشد و به همین علت سهم کشور ما از بازار جهانی کمتر خواهد شد .

بر طبق آمار گمرک در سال گذشته 158 تن زعفران به قیمت 227 میلیون دلار صادر شده که نسبت به سال 92 با افزایش 16 درصدی روبرو شده .

 صادرات زعفران با آمار صادرات بالای خود در بین سه محصول اصلی صادراتی کشاورزی رتبه دوم را بعد از پسته از آن خود کرده است .در حالت کلی میزان 25 الی 30 درصد زعفران داخل کشور مصرف میشود ومابقی آن سهم صادرات محصول است .

در سال گذشته زعفران ایران به 56 کشور صادر شده که بیشترین میزان صادرات این محصول به اسپانیا و امارات میباشد .

اما با توجه به دلایل اشاره شده برای کم بودن سهم ایران در بازار جهانی تولیدکنندگان داخلی سهم عمده ای در تعیین قیمت این محصول ندارند و به همین دلیل از کاهش قیمت این محصول ضرر های فراوانی میکنند .

عمده صادرات ایران در 20 سال گذشته به کشورهای امارات , اسپانیا و عربستان بوده همچنین زعفران ایران به کشورهای همسایه نیز ارسال میشود .

علاوه بر کشور ما کشورهای یونان، مراکش، اسپانیا و ایتالیا از مهمترین تولیدکنندگان زعفران هستند .

در صورت رفع مشکلات فروش فله ای زعفران میتوان کنترل بهتر و بیشتری روی بازار جهانی زعفران و قیمت این محصول داشت .

Comments are closed.