مدیر امور باغبانی سازمان جهاد كشاورزی خراسان رضوی گفت : تولید امسال زعفران در این استان با 30 درصد كاهش روبه رو است.

خانه   اخبار   مدیر امور باغبانی سازمان جهاد كشاورزی خراسان رضوی گفت : تولید امسال زعفران در این استان با 30 درصد كاهش روبه رو است.

‘محمدرضا قدسی’ روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به خشكسالی و سرمازدگی سال زراعی گذشته و بر اساس برآوردها برداشت و تولید زعفران استان در سال جاری به 120 تن خواهد رسید.
وی تولید زعفران در این استان طی سال گذشته را 183 تن ذكر كرد و اظهار داشت : با توجه به این كاهش امیدواریم بازار این محصول به یك قیمت تعادلی و تثبیت شده دست یابد و نوسانات سالهای گذشته را نداشته باشد.
وی با بیان اینكه خراسان رضوی با برخورداری از 78 درصد زعفران تولیدی كشور تعیین كننده قیمت این محصول است، افزود : باید تولید كنندگان هم در تنظیم بازار فعال باشند تا عرضه و تقاضای موجود در بازار موجب تعدیل و تثبیت قیمت ها شود.
وی با اشاره به بارندگی های پاییز امسال گفت: این بارش ها در مناطق شمالی استان موجب یخ زدگی برخی مزارع شد كه پیش بینی می كنیم در این مناطق با كاهش برداشت محصول مواجه شویم.
وی اظهار داشت: این بارندگی ها در مناطق گرم استان كه با مشكل كمبود آب برای اولین نوبت آبیاری كشت زعفران مواجه بودند، موجب شد مزارع مزبور شروع خوبی را داشته باشند.
قدسی، از زعفرانكاران خواست پس از برداشت گل زعفران، نسبت به تغذیه مزارع و پیازهای زعفران از طریق كودهایی كه جذب خاك می شوند، اقدام كنند.
وی با بیان اینكه پیاز زعفران تا اواخر بهمن ماه از طریق ریشه تغذیه می كند، اقدام مزبور را در رشد و بهبود وضعیت پیازها و محصول زعفران موثر خواند و گفت: از اواخر بهمن ماه تا زمانی كه برگ های این گیاه سبز است كشاورزان می توانند از طریق كودهای ریزمغذی كه از راه برگ جذب می شوند، زعفران را تغذیه كنند

Comments are closed.