ماشین کشت زعفران ساخته شد

خانه   اخبار   ماشین کشت زعفران ساخته شد

رییس هیات مدیره شرکت ماشین برزگر همدان از ساخت ماشین کشت زعفران برای نخستین بار در کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه همدان، حیدر خاوری‌دهقان در مراسم آغاز خط تولید دستگار بذرکار کودکار کشت مستقیم دیم، اظهار کرد: این دستگاه با هماهنگی مرکز تحقیقات زعفران قائن طراحی و ساخته شده است.

وی با بیان اینکه شرکت ماشین برزگر از سال 70 با ساخت ماشین آلات و ادوات کشاورزی به بهره برداری رسیده است، گفت: هم اکنون شرکت برای تولید بیش از 40 مدل دستگاه از جمله بذرکار غلات، ماشین خاک‌ورز حفاظتی(گاو آهن)، سنگ جمع‌کن، کودپاش دامی، ماشین آلات کشت، داشت و برداشت سیر، سیکلوتیلر (کلوخ خردکن)، سورتینگ و حبه‌کن سیر اقدام کرده است.

رییس هیات مدیره شرکت ماشین برزگر همدان ادامه داد: به تازگی شرکت به تولید ماشین‌های کشت مستقیم آبی و دیم و ماشین کشت زعفران روی آورده است.

وی عنوان کرد: دستگاه کشت مستقیم دیم و آبی که کاملا ساخت داخل است، یک سوم دستگاه مشابه خارجی که بالای 150 میلیون تومان است، قیمت دارد و موجب صرفه جویی 80 درصدی در انرژی و استهلاک می‌شود؛ به طوریکه از دو سال گذشته به تولید انبوه رسیده و به سایر استان‌ها صادر شده است.

خاوری‌دهقان با بیان اینکه ساخت نخستین بذرکار به سال 65 برمی گردد، خاطرنشان کرد: ماشین کشت سیر نیز با تولید این دستگاه در سال 91 میزان تولید سیر استان را به بیش از دو برابر رسانده و هزینه کشت را تا 70 درصد کاهش داده است.

Comments are closed.