قیمت هر گرم زعفران در اروپا؟!!

خانه   اخبار   قیمت هر گرم زعفران در اروپا؟!!

آیا تا به حال در سفر خود به اروپا قیمت هر گرم زعفران را پرسیده اید؟ یا شاید در اروپا زندگی میکنید و این محصول ایرانی معروف را بار ها از فروشگاه های اروپایی خریده اید. اگر تفاوت قیمت های زعفران ایران را در داخل و خارج از کشور را دیده باشید سرتان سوت میکشد؟ چطور؟ چرا باید اینطور باشد؟

زعفران ایرانی یکی از بهترین و معروف تری زعفران های دنیا می باشد. ایران با تولید 93 درصد از زعفران دنیا مقام اول تولید زعفران در دنیا را داشته و خراسان با تولید 87% درصد این میزان تولید مقام اول بزرگترین تولید کننده زعفران در ایران را داراست.

زعفران  ایران بیشت به طور سنتی کاشته شده و بالطبع هزینه های کشاورزان در تولید این محصول بالاست اما سود اصلی فروش زعفران به جیب دلالان می رود به طوری که حدود قیمت زعفران در ایران به صورت فله برای هر گرم حدود 8000 تومان بوده که این مبلغ در فروش های مقدار بالا به 5000 تومان برای هر گرم می رسد اما قیمت همین زعفران در کشور های دیگر بالای 12 دلار بوده است اما قیمت خرید های عمده این محصول توسط دلالان بین المللی حدود 2000 دلار می باشد. اینجاست که تفاوت جهان اول و جهان سوم مشخص می گردد.

امید داریم با توجه بیشتری به موضوع فروش زعفران و همچنین صادرات زعفران این محصول بیش از بیش بومی شده و امید کشاورزان این کشور را نا امید نکند.

 

Comments are closed.