قیمت زعفران و داستان این روز های ما!!

خانه   اخبار   قیمت زعفران و داستان این روز های ما!!

قیمت زعفران و داستان این روز های ما!!

 

اگر بخواهیم از عدم ثبات قیمت زعفران  انسداد پورت های صادرات زعفران بگوییم باید به حدود یک ماه قبل برگردیم و همینطور کاهش فروش زعفران چه در داخل و خارج نیز طی این مدت زمان شاهد بودیم. متاسفانه در کشور عزیزمان هرگاه محصول یا محصولاتی سر به نزول قیمت می گذارند تمام مردم دریغ می کنند از خرید آن و تنها زمانی که قیمت ها دقیقه می زند و روز به روز رو به افزایش و حباب های تو خالی است که همگان هجوم و فشار به بازار های فروش می آورند.

به راستی چرا؟ چرا باید برای محصولی که مبلغ N تومان قیمت دارد راغب به خرید آن نیستیم و هیچ گاه نیم نگاهی به آن نمی اندازیم تنها به دلیل آن که ارزان شده است. اما خدا نکند روزی بیاید که همین محصول به قیمت 2N فروخته شود با چنان به به و چه چه  دست به خرید میزنیم و تمام سرمایه را صرف خرید آن می کنیم که گویی دیگر قحطی خواهد آمد.

بله اینجا ایران است به خوبی به یاد داریم اواسط شهریور ماه را که تمام تلفن ها به طور کامل اشغال بود و هر لحظه خبر از خرید و فروش می آمد درخواست خرید و افرادی که حتی با پول های قرضی می خواستند تنها 100 گرم بیشتر خرید کنند شاید تصویر جنگ در ذهن شما تدایی شود اما خیر ایران ما شهر مشهد و اواسط شهریور ماه 1392 همین روز ها را تجربه کردیم.

شاید ندانید که این حس و حال تنها دیری نپایید و به قاجعه ای برای افرادی سود طلب تبدیل شد , کسانی که با انبار کردن زعفران و خوش خیالی هایی کودکانه خود را سوار بر اتومبیلی آخرین مدل و افرادی که دست نیاز برای گرفتن مثقالی زعفران داشتند به دنبال خود می دیدند تا اینکه فصل برداشت زعفران شروع شد. روز به روز تولید این گیاه ناب افزون شد و خواب دلالان سیاه. روز به روز با کاهش میزان خرید و فروش و صادرات زعفران روبه رو شدیم. اگر سخن از تولید به میان آورم بی شک بسیار زیادتر از سال و سال های قبل می باشد که اینگونه خواب سوداگران را آشفته کرده است. هنوز آمار دقیقی از میزان تولید زعفران سال 1392 تا تاریه 16 آذر ماه به دست ما نرسیده است اما مطعنا بالای 30 درصد افزایش تولید داشته ایم.

شاید فروش زعفران و خرید آن کمی در این دو ماه رنگ و بوی سابق را نداشته است اما باور کنید به خاک مالیده شدن بینی دلالان زعفران و نیز سودجویان احتکار کننده برای تمامی اهل زعفران کافی بود. با ثبات نسبی قیمت زعفران در حال حاضر و همینطور رونق گرفتن فروش زعفران و همچنین آغاز به کار پورت های صادرات زعفران وضعیت دوباره به سابق برگشته و همگی خرسند از لطف خدا و حکمت او هستیم.

م. روحانی 

16 آذر 1392

Comments are closed.