قیمت زعفران همچنان در تلاطم

خانه   اخبار   قیمت زعفران همچنان در تلاطم

قیمت زعفران همچنان در تلاطم

با توجه به اینکه کشور ایران بزرگترین تولیدکننده زعفران در دنیا می باشد و همچنین صادرات زعفران ایرانی یکی از بزرگترین محصولات صادراتی غیر نفتی است , اما همچنان مشکلاتی بر سر راه این گیاه با ارزش وجود دارد . یا توجه به زمان کمی که از اتمام فصل برداشت زعفران گذشته است , قیمت زعفران همچنان در تلاطم به سر می برد و دلالان زعفران همچنان قیمت این محصول را در دست دارند .

زعفران ایرانی که 95 درصد این محصول در استان های خراسان جنوبی و رضوی تولید می شود , هرساله بخش مهمی از صادرات غیر نفتی را تشکیل می دهد . اما متاسفانه به دلیل عدم حمایت دولت در طرح ایجاد بانک زعفران , دلالان مختلف با انبار کردن زعفران موجب ایجاد تلاطم در قیمت زعفران و بالطبع اثر منفی بر فروش زعفران ایرانی در مجامع بین المللی و صادرات زعفران می شوند .

با توجه به میزان تولید مناسب در سال 1394 در مناطق مختلف کشور اما همچنان مشکلاتی در قیمت زعفران وجود دارد که حباب قیمت در این محصول کاملا مشهود و حضور دلالان در قیمت گذاری مشاهده می شود. لذا طبعا این موضوع می تواند رغبت خریداران زعفران را نسبت به زعفران ایرانی خدشه دار کرده و با وجود رقبای جدید در زمینه فروش زعفران و صادرات زعفران , این بازار را در آینده ای نه چندان دور از دست بدهیم .

Comments are closed.