قیمت زعفران در بازار های جهانی

خانه   اخبار   قیمت زعفران در بازار های جهانی

قیمت زعفران در بازار های جهانی

زعفران گیاهی بومی است که بطور سنتی از گذشته دور در ایران کشت میشده .

با گذشت زمان تولید زعفران افزایش یافت و با مشاهده سود آوری زعفران برای ایران کشور های دیگر نیز روی به عرصه تولید زعفران آوردند اما چون دانش کشت زعفران بومی است در حال حاضر بالاترین سطح کیفی زعفران تولید شده زعفران ایرانی است.

متاسفانه این روزها خبر ها در مورد مشکلاتی که دلالان در عرضه زعفران و قیمت آن ایجاد کرده اند به گوش میرسد و علاوه بر این موضوع شرایط جوی نامناسبی که شامل خشکسال تابستان و سرمای شدید پاییز بود بازار این محصول را دچار مشکل کرده . این مشکلات باعث صادرات کمتر محصول و افزایش قیمت آن شده است بطوریکه در سال گذشته تولید زعفران با 30 درصد افت همراه بود و این محصول با قیمت هر کیلو 6.5 میلیون تومان در بازار بین المللی عرضه میشود .

در سالی که گذشت قیمت داخلی زعفران بین چهار تا پنج میلیون و 800 هزار تومان با توجه به کیفیت محصول و در سال جاری در بازار داخلی چهار میلیون و 500 هزار تومان تا پنج میلیون و 500 هزار تومان است .

با توجه به نوسانات اخیر همچنان قیمت زعفران در بازار ها بین المللی به گونه ای است که دیگر صادر کنندگان توان رقابت با ایران را ندارند و بطور متوسط هر کیلو زعفران در بازار بین المللی بین 1800 تا 2000 دلار قیمت دارد .

سال گذشته با اینکه کاهشی 30 درصدی در امرتولید رخ داد اما تولید زعفران در سال گذشته به بیش از 210 تن رسید که با توجه به مقدار میانگین صادرات زعفران ایرانی که بین 130 تا 150 تن است مقدار تولید شده برای نیاز کل دنیا کافی بود و همچنان از لحاظ عرضه محصول به مشکلی بر نخواهیم خورد .

با توجه به میزان 210 تنی تولید سال گذشته میتوان فهمید که متوسط تولید زعفران در هر هکتار 2.6 کیلوگرم بوده است. میتوان با قدری تلاش میزان تولید این محصول در واحد سطح را به چهار کیلوگرم افزایش دهیم یعنی تولید کل از میزان 210 تنی به میزان 320 تنی افزایش میابد .

در چند ساله اخیر بیشترین رکورد صادرات زعفران مقدار 200 تن بوده است و مقدار میانگین صادرات در هر سال 130 تا 150 تن است .

Comments are closed.