قیمت زعفران ایران در فراز و نشیب

خانه   اخبار   قیمت زعفران ایران در فراز و نشیب

قیمت زعفران ایران در فراز و نشیب

زعفران یکی از محصولات استراتژیک در ایران که صادرات آن موجب ارزآوری خواهد شد این روز ها در فراز و نشیب قیمت دست و پنجه نرم می کند. صادرات زعفران و صادرکنندگان زعفران این روز ها با تلاطم قیمت زعفران با توجه به عدم ایجاد هیچگونه مشکلی در موجودی این محصول مواجه هستند . این روز ها دلالان با افزایش قیمت زعفران به صورت واسطه گری باعث افزایش قیمت زعفران و همینطور ثابت نبودن قیمت ها شده اند.

همینطور مصاحبه ایسنا با رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران می افزاید : دلالان با خرید زعفران از کشاورزان با اندوخته های مالی خود و انبار و فروش دوباره آن ها باعث ایجاد افزایش قیمت می شوند . در صورتی که بازار خرید زعفران و فروش زعفران در داخل کشور راکد است و همینطور میزان صادرات زعفران افزایش چشمگیری نسبت به سال قبل نداشته است اما متاسفانه افزایش قیمت ها و عدم ثبات قیمت زعفران مشکل ساز شده است .

دلیل تمایل دلالان به واسطه گری , سود بیشتر از تولیدکنندگان و صادرکنندگان زعفران و عدم نظارت بر روی میزان درآمد آن ها می باشد که همین موضوع نیز باعث می شود که قیمت های فروش زعفران متلاطم باشد . در حال حاضر دوره صحت برای قیمت زعفران تنها 48 ساعت می باشد و این نشان از عدم ثبات قیمت زعفران دارد.

همچنین صادرات زعفران به میزان 22 درصد در ماه فروردرین امسال نسبت به سال جاری افزایش داشته است که البته این موضوع مشکلی برای تامین زعفران به عنوان دلیلی افزایش قیمت آن نبوده , بلکه این عدم ثبات بابت ناتوانی صادرکنندگان برای خرید زعفران در فصل برداشت می باشد که باعث می گردد در ابتدای سال جاری قیمت زعفران به میزان 15 درصد افزایش پیدا کند.

Comments are closed.