فروش زعفران ايراني با شناسنامه جعلي اروپايي

خانه   اخبار   فروش زعفران ايراني با شناسنامه جعلي اروپايي

فروش زعفران ايراني با شناسنامه جعلي اروپايي

طاهري کارشناس اقتصادي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، جايگاه برتر زعفران ايران اشاره کرد و گفت: از چندين هزار سال پيش ايران خاستگاه زعفران جهان بوده و خراسان رضوي و جنوبي پايگاه‌هاي اصلي کشت طلاي سرخ است به طوريکه در گذشته روشهاي سنتي ابزار اوليه وسيه کار کشاورزان بوده اما امروزه با پيشرفت علم و دانش تغييراتي در کاشت داشت و برداشت اين محصول به وجود آمده است و تکنولوژي به کمک کشاورزان آن منطقه آمده است.

وي در ادامه بي‌توجهي به زعفران کاران را از مشکلات اصلي اين قشر دانست و حمايت نکردن از آنها در زمان خشکسالي را مورد اصلي اعلام کرد. وي عنوان کرد: اين محصول و تحويل آن به توليد کننده و عرضه در بازار يکي از دغدغه‌هاي زعفران‌کاران است.

وي در ادامه مهمترين چالش زعفران‌کاران را بسته‌بندي اين محصول داشت و گفت: ما در فن‌آوري و بسته‌بندي اين محصول با ارزش خيلي سهل انگاري مي‌کنم واقعا سال‌هاي گفته مي‌شود، زعفران ايران نمونه‌ترين و با ارزش‌ترين و با کيفيت‌ترين زعفران است اما مشکل بسته‌بندي حل نشده است و در بيشتر مواقع محصول ايران با قيمت پايين به کشورهاي ديگر فرستاده مي‌شود و آن‌ها با برند خودشان زعفران ايران را بسته‌بندي مي‌ کنند وبا قيمت بالا به فروش مي‌رسد، در اسپانيا اين محصولات به خوبي عرضه ‌مي‌شود و از آنجا به اروپا صادر مي‌شود و گاهي زعفران ايراني را با نام خودشان عرضه مي‌کنند.

وي ادامه داد: امروزه تجربيات کاشت زعفران و گل زعفران به کشورهاي اطراف منتقل شده و کشت زعفران در کشورهاي اطراف رونق پيدا کرده است و کيفيت محصول ايراني را دارا نمي‌باشد.

وي تصريح کرد: انتقال تجربيات به جزء زعفران به بازار فرش هم رسيده و نقشه‌هاي فرش ايران در هند، پاکستان و چين کپي برداري شده و آنها فرش نامطلوب خودشان را به نام محصول ايراني و فرش ايراني را به نام خودشان به بازارها مي‌فرستند وسبب بدنامي فرش ايران مي‌شوند.

ما در اين سال‌ها نتوانسته‌ايم آن چنان که بايد و شايد از زعفران ايران دفاع کنيم.

وي در ادامه افزود: زعفران از قديم الايام همواره از گياهان با ارزش و ارز آور براي کشور بوده، در سال‌هاي گذشته حدود 600 ميليون دلار سودآوري ارزي براي ايران داشته است و مي‌توان با تدوين سياست‌هاي مدون صنايع تبديلي ارز آوري اين کالا را بيشتر کنيم.

اين کارشناس افزود: در صورت وجود سياست‌هاي حمايتي مي‌توان دست واسطه‌ها و دلال‌ها را از بازار طلاي سرخ کوتاه کنيم تا سود اين محصول به کشاورزان و کشور برسد. ما در توليد خاويار يک بسته حمايتي خوب داريم و مي‌توانيم با حمايت از زعفران، اين کار را با برند ايراني عرضه کنيم.

اين کارشناس اقتصادي از جايگاه بالاي خراسان رضوي، جنوبي، بيرجند و روستاهاي آن منطقه در توليد اين محصول اشاره کرد و گفت: زعفران ايراني بايد نام و برندي وطني به بازارهاي جهاني برود نام ايران ار در دنيا به ديگران بشناسانند.

وي تصريح کرد: به دليل پراکندگي صادرات زعفران، محصول ما شناسنامه ندارد و واسطه‌ها فقط به سود آني خود فکر مي‌ِکنند.

وي در پايان ابراز اميدواري کرد يک مکانيزم و کنترل روي اين محصول پر سود قرار گيرد تا به سود آينده مملکت و ايرانيان باشد.

Comments are closed.