صادرات زعفران و يا واردات آن؟!

خانه   اخبار   صادرات زعفران و يا واردات آن؟!


صادرات زعفران و يا واردات آن؟!

خوب بگذاريد امروز به موضوع عجيبي بپردازيم که نيازمند بررسي بيشتر در اين مورد مي باشد. هر گاه صحبت از گياه زعفران و صادرات زعفران مي شود مطمعنا ذهن شما به کشور ايران و توليد انبوه اين محصول ارزشمند در کشور عزيزمان سوق پيدا مي کند. ايران به عنوان بزرگترين توليدکننده زعفران در دنيا با توليد زعفران به ميزان 300 تن در سال و صادرات حدود 170 تن زعفران در سال به عنوان بزرگترين منبع توليد اين گياه به شمار مي رود.

تقريبا در تمام دنيا زعفران ايران و حتي در داخل کشور زعفران قائنات و يا زعفران قاين يکي از بهترين و با کيفيت ترين زعفران ها بوده و مطمعنا باعث مي شود انتخاب شما بسته به اين محصول تغيير کند. اما بايد بدانيد که اين محصول تنها صادرات نمي شود. يعني صادرات زعفران ايران که به عنوان يکي از بزرگترين فروشنده زعفران مي باشد گاهي نيز به عنوان خريد زعفران تغيير مي کند.

موضوع عجيب امروز بررسي در آمار واردات گمرکي در سال 1391 مي باشد که برخي افراد در ايران ميزان قابل توجهي از زعفران را وارد کرده اند و اين واردات زعفران عموما از گمرکات شهر مشهد و خراسان رضوي بوده است. موضوع خطرناک اين هست که برخي در تفکر خريد زعفران با کيفيت پايين و ترکيب آن با زعفران ايران و فروش و صادرات دوباره آن موجب بدنام شدن محصولات ايراني مي شوند.

هنوز مشخص نيست که اين محصولات و زعفران وارداتي براي چه چيزي وارد شده و در چه مصارفي استفاد شده است. اما موضوع مهم اين است که در اين سال ها سالانه 7 تن زعفران از کشور هاي ديگر وارد کشور ايران شده است. تقريبا مي توان گفت خريد زعفران از کشور هاي ديگر مانند زيره به کرمان بردن مي باشد.

کشور هايي که در امر صادرات زعفران به ايران در ليست گمرکات مي باشد کشور هايي مانند موريس و تانزانيا است  که توليد ناچيزي زعفران در سال دارند.

Comments are closed.