صادرات زعفران دچار رقابتی نا سالم

خانه   اخبار   صادرات زعفران دچار رقابتی نا سالم

صادرات زعفران دچار رقابتی نا سالم

در طی مصاحبه ی خبرگزاری ایسنا با یکی از اعضای هیات علمی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی خراسان رضوی موضوعی را با شما دوستان میخواهیم در میان بگذاریم و آن صادرات زعفراان دچار رقابتی نا سالم و مرگبار به دست برخی صادرکنندگان کشور عزیزمان می باشد.

این که زعفران ایران و زعفران قائنات و صادرات زعفران ایرانی در تمام دنیا سخنی برای گفتن دارد بر کسی پوشیده نیست و این را می توان از میزان فروش زعفران در خارج از کشور دانست که البته مشکلاتی باعث می شود زعفران قیمت مناسب خود را عرضه نکند.

همانطور که در بالا اشاره کردیم زعفران ایران که در حال حاضر بزرگترین تولیدکننده زعفران در تمام دنیا می باشد مطمعنا باید بازار مصرف و صادراتی بسیاری مناسبی داشته باشد. اما متاسفانه اینگونه نبوده و نیست. چرا؟ دلیل اصلی آن رقابت نا سالم بین صادرکنندگان زعفران در ایران می باشد.

متاسفانه صادرکنندگان زعفران قائنات و دیگر استان های ایران سعی می کنند به خاطر رقابت با یکدیگر زعفران قیمت کمتر از قیمت ارزشی آن و همینطور به صورت فله صادر کنند که این موضوع باعث افزایش صادرات دوباره از اسپانیا و نام تجاری اسپانیا و افغانستان و زعفران ایران می باشد. مطمعنا با افزایش این روال می توان گفت که تا چند سال دیگری هیچ اثری از زعفران ایران نخواهد ماند.

در حال حاضر ایران با تولید 97 درصد زعفران مورد نیاز جهان اولین تولید کننده این محصول در دنیا می باشد که البته می توان گفت ایران می تواند قیمت زعفران را خود تعیین کرده و با نام تجاری زعفران ایرانی به بازار های دنیا صادرات کند که این موضوع بی شک با همکاری صادرکنندگان زعفران , فروشندگان زعفران و همینطور تولیدکنندگان آن به نتیجه خواهد رسید.

Comments are closed.