صادرات زعفران ایران و تغییر اصالت آن

خانه   اخبار   صادرات زعفران ایران و تغییر اصالت آن

صادرات زعفران ایران و تغییر اصالت آن

نمی توان گفت که ایران و زعفران ایران تنها تولیدکننده زعفران دنیا می باشد اما می توان فهمید که ایران بزرگترین تولید کننده زعفران در دنیا می باشد. اما مشکل اصلی کشور عزیزمان در مورد صادرات زعفران است. صادرات زعفران ایران و به خصوص زعفران قائنات به حدود 45 کشور می باشد.

در نگاه اول صادرات زعفران ایران جایگاه خوبی برخوردار است اما موضوع اصلی در آن است که این محصول بعد از صادرات در برخی کشور های دوباره فراوری شده و به نام آن کشور و با تغییر اصالت زعفران ایرانی همراه است. موضوعی که تا زمانی که نتوان بر روی بازار مصرفی کنترل مناسب داشت ادامه خواهد داشت.

یکی از دلایل مهم در عدم موفقیت در این زمینه عدم خلاقیت صادرکنندگان زعفران در بسته بندی زعفران و همینطور انواع پلن های فروش می باشد. دیگر موضوع مهم در این مورد ایجاد تحریم های مختلفی است که باعث سلب بازار های مصرفی زیادی از صادرکنندگان زعفران ایرانی شده است. این موضوع همچنین باعث کاهش صادرات زعفران و صد البته باعث افزایش قیمت زعفران می شود.

طبق آمار های ارائه شده توسط شورای ملی زعفران ایران , زعفران صادراتی به کشور هایی مانند اسپانیا , چین , فرانسه , ایتالیا , امارات و کویت بسیار بازار گسترده ای داشته است که در این بین متاسفانه کشور هایی مانند اسپانیا , چین و امارات با بسته بندی دوباره زعفران ایرانی آن را با نام خود و با تغییر اصالت آن با برند خود به بازار های مصرفی انتقال می دهند. موضوعی که می تواند نگرانی زیادی را ایجاد کند.

یکی از راه های مقابله با این مشکل ایجاد و ثبت ژنتیک زعفران ایرانی می باشد تا بتوان به اینگونه دست بسیاری از دلالان خارجی را در امر فروش زعفران و همینطور صادرات زعفران قیمت کمتر قطع نمود.

Comments are closed.