شناخت زعفران و سابقه تاریخی آن

خانه   اخبار   شناخت زعفران و سابقه تاریخی آن

شناخت زعفران و سابقه تاریخی آن

گیاه زعفران گیاهی رنگی  و گران قیمتی است که ساقه ندارد و دارای پیاز است و جالب اینجاست که در کویر رشد میکند و به همین خاطر به آن طلای کویر یا طلای سرخ میگویند . تاریخچه کاشت زعفران مخصوصا زعفران قائنات در ایران به بیش از 3000 سال قبل بر میگردد. زعفران موجود در این گیاه به گونه ای است که از هر 110 تا 170 گل رسیده آن تنها یک گرم و از حدود 150 هزار گل آن یک کیلو زعفران خشک بدست می آید و یکی از دلایل گران قیمت بودن آن نیز همین موضوع است.

یکی دیگر از دلایل دیگر گران قیمت بودن این گیاه محدودیت در کشت و تولید آن است . زعفران دارای طعم و رنگ و بوی بسیار مطبوعی است و در تولید مواد غذایی ، دارویی و شیمیایی کاربرد فراوانی دارد .

کشور عزیز ما ایران از بین کل تولید جهانی زعفران دارای سهم 90 تا 93 درصد که حدودا 200 تا 300 تن در سال می شود است و بدین ترتیب رتبه نخست دنیا را در تولید زعفران داراست. دومین کشور تولید کننده زعفران اسپانیا است که تولید متوسط آن 25 تن در سال است و کشورهای هندوستان، جزایر اسپرون روسیه، سنگاپور، مالزی، ژاپن، تایوان، چین، فرانسه، ایتالیا، آلمان، استرالیا و یونان در مجموع با تولید متوسط 25 تن ، مجموعا دارای مقام سوم در این زمینه هستند.

زعفران گیاهی دارویی و صنعتی است که در شرایط سخت نیز رشد میکند. به قسمت قرمزی گل زعفران یا قسمت کلاله سرریشه گفته می شود  این قسمت هنگام برداشت زعفران به رنگ سرخ روشن است اما با گذر زمان رنگ آن به تیرگی گرایش پیدا میکند.

منطقه اصلی پرورش این گیاه در مناطق کویری و خشک خراسان جنوبی است و سابقه کاشت زعفران در این منطقه به 700 سال قبل بر می گردد و کاشت زعفران در این مناطق درآمد اصلی کشاورزان است.

گیاه زعفران دو بار در سال نیاز به آبیاری دارد که بار اول قبل از محصول دهی آن است که اول آبان ماه است و بار دوم آن پایان محصول دهی است که اوایل آذرماه است.

Comments are closed.