سود صادرات زعفران دوبرابر هندوانه

خانه   اخبار   سود صادرات زعفران دوبرابر هندوانه

سود صادرات زعفران دوبرابر هندوانه

در ابتدا باید به وضعیت بحران آب در منطقه پرداخت و در این خصوص به تولید هندوانه و زعفران میپردازیم .

از لحاظ تولید زعفران در مناطق کویری نیز به راحتی قابل کشت است و کم آبی تاثیر چندانی بر این محصول ندارد . اما هندوانه از محصولاتی است که از لحاظ مصرف آب بسیار هزینه بر است و رشد و کیفیت این محصول بسته به میزان آب مصرفی است .

از لحاظ صادرات در سال اخیر در حدود 833 هزارتن هندوانه به ازای هر کیلو 700 تومان صادر شده که که تنها 22 میلیون دلار ارز وارد کشور شده . این درحالی است که در همین سال در حدود 150 تن زعفران صادرشده و در مقابل 220 الی 230 میلیون دلار ارز وارد کشور شده است .

علاوه بر میزان ارزآوری باید به این نکته توجه داشت که مصرف آب این مقدار زعفران بسیار ناچیز بوده اما این مقدار هندوانه در حدود 208 میلیارد لیتر آب مصرف کرده است به همین دلیل از لحاظ صرفه اقتصادی و ارزآوری میتوان زعفران را محصولی برتر دانست .

عمده خرید زعفران ایران توسط کشور اسپانیا و امارات صورت میگیرد . در صادرات زعفران فاکتوراصلی ارزآوری و افزایش قیمت در حال حاضر جلوگیری از افزایش قیمت و کاهش کیفیت توسط دلالان و برندسازی جلوگیری از صادرات زعفران ایرانی به نام دیگر کشور هاست .

همچنین رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اعلام بر وجود مشکلات کم آب در کشور افزود :ورود محصولات کشاورزی پر مصرف آب به چرخه صادرات مقرون و به صرفه نیست .

در مورد مصرف بالای هندوانه اشاره به این موضوع کافیست که هر کیلو هندوانه در حدود 30 لیتر آب مصرف میکند و بهتر است این محصول از چرخه صادرات خارج و محصولاتی که ارزآوری بیشتری دارند به این چرخه وارد شوند .

از لحاظ ارزآوری و صادرات میتوان عسل و زعفران را بعنوان بهترین محصولات صادراتی انتخاب نمود .

وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که بر طبق پیش بینی‌های انجام شده تولید زعفران در سال 93 حدود 280 تن بوده که با توجه به تولید در سال ۹۲ که 311 تن بوده است تولد این محصول دچار کاهش شده و میزان تولید نسبت به سال قبل کاهش یافته و تولید زعفران برای سال 94 افزایش 10 درصدی سطح زیر کشت پیش بینی می شود.

در حال حاضر برخی کشاورزان از تولید گندم و جو دست کشیده و به علت دوام و آفت کمتر سراغ تولید هندوانه رفته اند .این موضوع خود به میزان زیادی منابع آبی کشور را دچار مشکل میکند . بطوریکه که ممکن است در سال های آینده مجبور به واردات این محصول شویم .

به علت استفاده از الگوی کشت نامناسب این محصول تولید آن 2 الی 2.5 برابر گندم مصرف آب دارد و همچنین در مناطقی کشت میشود که از لحاظ اقتصادی و صادراتی دچار مشکل میشود .

همچنین نیز صادرات زعفران بایستی به خوبی مدیریت شود چرا که دلالان باعث نوسانات قیمت زعفران و افزایش قیمت این محصول میشوند .

Comments are closed.