سرمایه‌گذاری‌های دو دهه گذشته برای زعفران دیگر جوابگو نیست

خانه   اخبار   سرمایه‌گذاری‌های دو دهه گذشته برای زعفران دیگر جوابگو نیست

عضو هیئت رئیسه شورای ملی زعفران:
سرمایه‌گذاری‌های دو دهه گذشته برای زعفران دیگر جوابگو نیست

خبرگزاری فارس: عضو هیئت رئیسه شورای ملی زعفران گفت: سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در دو دهه گذشته برای صنعت زعفران دیگر جوابگو این حوزه عظیم نیست.

علی حسینی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار داشت: در حال حاضر باید سرمایه‌گذاری‌های بسیار مناسب‌ تری برای این صنعت در آمدزا در کشور داشت.
وی با مهم دانستن توجه بیشتر به کشت و فرآوری زعفران در کشور عنوان کرد: صادرات زعفران یکی از مهم‌ترین موضوعات مورد بحث در این رابطه است که در صورت تحول در صادرات زعفران، مشکلات آتی در زمینه تولید نیز مرتفع می‌شود.
عضو هیئت رئیسه شورای ملی زعفران با تاکید بر این مطلب که کشت لجام گسیخته زعفران به هیچ وجه در خور شان این محصول نیست، عنوان کرد: همچنین این امر در حوزه کشاورزی نیز به صلاح نیست.
وی وجود رقابت‌های نادرست را یکی از مسائل و مشکلات در این زمینه اعلام کرد و بیان داشت: در همین راستا در طول سال‌های اخیر نیز برای حل این مشکل گام‌های اساسی برداشته شده است.
حسینی با بیان اینکه تلاش شورای ملی زعفران نیز بر این اصل استوار بوده، تصریح کرد: برای حل مشکلات موجود باید برای زعفران یک نظم ایجاد شده و بازار این محصول نیز مبتلا به رقابتی سالم شود.
این مسئول با اشاره به شکل‌گیری برند زعفران در کشور متذکر شد: این طرح از سال گذشته مورد پیگیری قرار گرفته و طرح تکمیلی نیز نیازمند اعتبارات مناسب‌تری است.
عضو هیئت رئیسه شورای ملی زعفران تاکید کرد: با اجرای این طرح ملی بسیاری از مشکلات پیش روی این صنعت و زعفران کاران به شکل مناسبی مرتفع می‌شود.
وی توضیح داد: در حال حاضر سالیانه چیزی بالغ بر 12 درصد ارزش زعفران صرف فرآوری این محصول می‌شود.
حسینی این میزان را معادل مبلغی بیش از 600 میلیارد ریال است، یادآور شد: با این حال حاشیه ‌نشین‌‌های شهرها و روستاها بیشترین سود برندگان از این میزان به شمار می‌آیند.
این مسئول عنوان کرد: همچنین به همین دلیل کشاورزان و زعفران کاران باوجود تلاش‌های شبانه‌روزی شاهد کمرین سود برای خود هستند.
عضو هیئت رئیسه شورای ملی زعفران با ابراز تاسف از این امر که بنگاه‎های صادراتی زعفران در حال از دست رفتن هستند، افزود: باید برای جلوگیری از این مشکل برنامه‌ریزی‌های اساسی در سطح کلان صورت پذیرد.
وی با تاکید بر این مطلب که صادرکنندگان زعفران باید با قدرت هرچه بیشتر کار کنند، اذعان داشت: در غیر این صورت این صنعت با مشکلات زیادی مواجه می‌شود.

Comments are closed.