سالانه 160 تن زعفران در خراسان‌رضوی تولید می‌شود

خانه   اخبار   سالانه 160 تن زعفران در خراسان‌رضوی تولید می‌شود

استاندار خراسان‌رضوی:
سالانه 160 تن زعفران در خراسان‌رضوی تولید می‌شود

خبرگزاری فارس: استاندار خراسان‌رضوی از تولید سالانه 160 تن زعفران در خراسان‌رضوی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان‌رضوی، محمود صلاحی اظهار داشت: از 220 تن زعفران تولیدی در جهان به صورت سالانه، 96 درصد آن در ایران تولید می‌شود.

وی افزود: از این میزان 180 تن مربوط به استان‌های خراسان رضوی و جنوبی است که از خراسان‌رضوی 160 تن و از خراسان‌جنوبی 20 تن زعفران استحصال می‌شود و اسپانیا تنها حدود یک تن زعفران در سال تولید می‌کند.

استاندار خراسان‌رضوی گفت: به منظور حفظ بازار جهانی زعفران، اقدامات خوبی از سال گذشته در استان انجام شده که یکی از این اقدامات گردآوری 90 شرکت تولید کننده و صادر کننده در کنار هم و فعالیت آنان تحت عنوان یک برند بین‌المللی بوده است.

وی افزود: علاوه بر رعایت اصول بسته‌بندی و تامین نظر و سلیقه مشتریان بازارهای جهانی مقرر شد در اوزان یک تا 100 گرمی بسته‌بندی صورت گیرد و از صادرات فله‌ای آن توسط دلالان جلوگیری شود.

صلاحی با اشاره به انجام پژوهش از سوی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای احصای خواص درمانی این محصول ارزشمند، اظهار کرد: در آینده‌ای نزدیک نسبت به تبلیغ خواص زعفران در کنار بسته‌بندی شکیل اقدام می‌شود.

استاندار خراسان‌رضوی از تشکیل شورای ملی زعفران در استان خراسان‌رضوی و اهتمام همه اعضا برای ارتقای سطح بسته‌بندی و تولید علمی این محصول در استان خبر داد.

وی هم‌چنین به تنوع تولید محصولات کشاورزی در استان اشاره کرد و گفت: تنوع محصولات در خراسان‌رضوی پنج برابر تنوع محصول در سایر استان‌هاست و از مجموع 800 هزار هکتار اراضی کشاورزی آبی و 300 هزار هکتار دیمی، حدود 10 میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می‌شود که علاوه بر مصرف داخلی به کشورهای همسایه نیز صادر می‌شود.

Comments are closed.