زعفران کاهش دهنده کلسترول خون

خانه   اخبار   زعفران کاهش دهنده کلسترول خون

طی تحقیقات دانشجویان یکی از داشنکده های علوم پزشکی ایران نشان از این بوده است که زعفاران کاهش دهنده کلسترول خون می باشد.

لیلا شورورزی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در نیشابور اظهار کرد: برخی از متخصصان طب گیاهی بر این باورند که استفاده از زعفران سبب تقویت حافظه می‌شود.

وی افزود: علت عوارض پیش از قاعدگی و علایم افسردگی، تغییرات در فعالیت سروتونین است که زعفران روی ماده شیمیایی سروتونین در مغز و نحوه فعالیت آن اثر می‌گذارد.

وی خاطرنشان کرد: زعفران سرطان کبد را مهار می‌کند، در درمان آلزایمر موثر است و در درمان اختلالات قاعدگی نیز نقش مهمی را ایفا می‌کند.

کارشناس تغذیه دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی نیشابور، یادآور شد: پژوهش تازه‌ای نشان می‌دهد زعفران با بهبود فرایند اپوپتوز، جلوگیری از تکثیر بی‌رویه سلول‌ها و اثر ضدالتهابی که دارد، می‌تواند آغاز سرطان کبد یا گسترش آن را به شکل قابل توجهی در موش‌ها مهار کند.

وی تصریح کرد: سرطان سلول‌های کبدی یا HCC، پنجمین سرطان شایع جهان و سومین عامل مرگ در مبتلایان به سرطان به شمار می‌رود.

کارشناس تغذیه دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی نیشابور، ادامه داد: ابتلا به هپاتیت B، C و بیماری کبد چرب، در معرض سرطان‌زاهای محیطی مانند DEN قرار گرفتن، مصرف بی‌رویه آهن و استفاده از مشروبات الکلی می‌تواند زمینه ابتلای فرد را به این سرطان کشنده فراهم کند.

کارشناس تغذیه دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی نیشابور، بر اساس پژوهش‌های منتشر شده از سوی دانشمندان، گفت: استفاده از سرطان در درمان بیماری‌های چشمی موثر است.

وی با اشاره به اینکه متخصصان طب گیاهی زعفران را برای درمان ضعف بینایی توصیه می‌کنند گفت: با مصرف آن ماهیچه‌های چشم تقویت می‌شود و مصرف منظم آن سبب بهبود بینایی حتی در سنین بالا نیز می‌شود.

کارشناس تغذیه دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی نیشابور، خاطرنشان کرد: زعفران خون را تصفیه می‌کند و خاصیت ضد التهابی دارد و برای تسکین دردهای ناشی از آرتروز توصیه می‌شود.

وی اضافه کرد: متخصصان طب گیاهی نیز از دیرباز با خواص زعفران آشنا بوده و آن را برای درمان انواع بیماری‌ها مانند خستگی‌های مفرط، درد لثه، بیماری‌های قلبی، افسردگی، آسم، بی‌خوابی، سیاه‌سرفه، درد شکم و سنگ‌های کلیه توصیه می‌کردند.

Comments are closed.