زعفران چه زمان کاشت و چه زمان برداشت می شود

خانه   اخبار   زعفران چه زمان کاشت و چه زمان برداشت می شود

زعفران چه زمان کاشت و چه زمان برداشت می شود

یکی از موضوعاتی که در مواردی دیده می شود فروشندگان زعفران هم از آن اطلاعی ندارند زمان کاشت زعفران و زمان برداشت آن است.

زعفران از پیاز زعفران تشکیل شده و مانند برخی دیگر از گیاهان دارای بذر یا … نیست. همینطور زعفران محصولی است که کمتر نیاز به آب و مراقبت مانند دیگر گیاهان دارد. این محصول عموما با یک بار کاشت پیاز زعفران تولید شده و تا 7 سال نیازی به کاشت مجدد پیاز نیست و بعد از 7 سال به دلیل پیوند زایی پیاز ها باید پیاز های اضافه شده در خاک را نیز برداشت کرد تا دیگر پیاز ها دوباره بتوانند فضای مناسبی در خاک داشته باشند.

بهترین زمان برای کاشت زعفران در ماه اردیبهشت و خرداد می باشد و هرچه هوا رو به گرمی برود مطمعنا خطر بیشتری پیاز زعفران را در بر خواهد گرفت. البته کاشت پیاز زعفران را می توان تا اواسط مرداد ماه به تاخیر انداخت اما بی شک آسیب های به پیاز زعفران وارد می گردد. نیاز به آبیاری زعفران در میزان کشت و همینطور در اواخر تابستان می باشد و بعد از این مدت تنها در زمان برداشت و چند روز قبل از برداشت نیاز به آب در زمین های کشت زعفران دیده می شود.

با توجه به ورود هوای سرد و سرمای پاییزی در مناطقی که زعفران کشت شده است زمان برداشت آن به اواسط مهر تا اواسط آبانماه و حتی در برخی موارد اواخر آبان نیز ادامه دارد. مطمعنا زمان برداشت و نوع برداشت و پاک کردن گل های زعفران در کیفیت و قیمت زعفران تاثیر بسزایی دارد. همینطور در بیشتر مواقع زعفران هایی که بعد از برداشت بلافاصله پاک و خشک می گردند عموما بهترین گرید زعفران و مناسب برای صادرات زعفران می باشد.

زعفران در آخر از تجمیع حدود 100 هزار کلاله به وجود آمده است که همین موضوع مهمترین دلیل قیمت زعفران و ارزش آن می باشد. البته بی شک صادرات زعفران و فروش سرشار آن را مدیون خواص این گیاه محبوب ایرانی می باشیم.

در حال حاضر ایران بزرگترین فروشنده زعفران در انواع فله و زعفران بسته بندی بوده و بزرگترین کشوری که صادرات زعفران را بر عهده گرفته است. زعفران قائنات یکی از محبوب ترین زعفران های منطقه های خاور میانه می باشد.

Comments are closed.