زعفران دشمن سکته قلبی!!

خانه   اخبار   زعفران دشمن سکته قلبی!!

طی تحقیقاتی که امروزه یکی از اساتید دانشکده داشنگاه علوم پزشکی مشهد به آن رسیده است نشان می دهد زعفران مانع بروز سکته قلبی می گردد.

تحقیقاتی که توسط دکتر حسین حسین زاده استاد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و همکارانش صورت گرفته نشان می دهد که زعفران و عطر آن موجب کاهش خطر سکته قلبی می‌شود.

حسین حسین‌زاده با اشاره به تحقیقات صورت گرفته در گذشته مبتنی بر اثر ضد ایسکمی و سکته زعفران در بافت‌های کلیه، عضلات و مغز گفت: بعد از این تحقیق با همکاری همکاران به بررسی اثر این ادویه و عطر آن “سافرانال” در مدل مصنوعی ایجاد سکته توسط ماده شیمیایی ایزوپرترنول پرداختیم که در این تحقیق به روش بیوشیمیایی و آسیب‌شناسی، مشخص شد زعفران و عطر آن باعث پیشگیری ضایعات قلبی ناشی از سکته می‌شود.

وی با اشاره به اثرات دیگر زعفران مانند اثر ضد فشار خون، پایین آورنده چربی خون،‌ ضد اترواسکلروزیر (ضد تصلب شرائین) و آرامبخشی، اظهار داشت: در این ادویه اثر ضد سکته قلبی مشاهده شد و در تحقیق اخیر می‌توان زعفران را به عنوان کاندید مناسبی برای مطالعه آن در انسان به منظور پیشگیری از انفارکتوس قلبی یا پس از ابتلا به این بیماری معرفی کرد.

حسین‌زاده که در سال میلادی جاری دو بار جزو یک درصد دانشمندان برتر در گرایش سم شناسی و داروشناسی معرفی شده با چاپ بیش از 35 مقاله در ISI در مورد اثرات داروشناسی و سم شناسی زعفران و مواد مؤثره آن شامل رنگ (کروسین) و عطر(سافرانال)، رتبه اول جهان در بانک اطلاعاتی ISI از جهت تعداد مقالات مرتبط با علوم پزشکی زعفران و مواد مؤثره آن را دارا است.

Comments are closed.