زعفران خراسان در خطر نابودی

خانه   اخبار   زعفران خراسان در خطر نابودی

روایت مشکلات طلای سرخ ایران هرسال به گونه‎ای جلوه می‌کند، یک سال مشکل ارزان بودن قیمت مطرح است، یک سال مشکل صادرات و سالی دیگر با مشکل سرمازدگی روبروست و همچنان این مشکلات تداوم دارد، این بار طلای سرخ ایران با مشکل خشکسالی و بی‎آبی دست و پنجه نرم می‌کند.

کشاورزان جنوب استان خراسان رضوی و استان خراسان جنوبی همه‌ساله در اواخر مهر و اوایل آبان که موعد برداشت طلای سرخ است، ثمره زحمات خود را با هزاران امید برداشت می‎کنند، اما امسال کشاورزان سختکوش که با مشکلات عدیده‎ای مواجه‌اند، باید برای مشکل بی‎آبی مزارع زعفران که خاص مناطق نیمه گرمسیری و نقاطی است، به فکر بازار سیاه آب باشند و این در حالی است که زمان اولین آبیاری، فاکتوری بحرانی است که بر مقدار و کیفیت راندمان محصول تأثیرگذار است.

براساس تحقیقات انجام شده درمزرعه مشخص شده است، زمانی که دمای هوا به 12 درجه سانتیگراد می‌رسد، گل‌دهی رخ می‎دهد، همین‌طور 2 تا 3 هفته پس از آبیاری، گل‌دهی به وقوع می‌پیوندد.

اولین آبیاری بایستی زمانی انجام شود که بعد از این دوره زمانی، زعفران قابل برداشت باشد. در این مطالعه مناسبترین تاریخ برای اولین آبیاری با احتمالات 50 ،75 و 95 درصد برای نقاط مختلف استان‎های خراسان تعیین شده و پهنه‎بندی لازم انجام می‌شود.

براساس نتایج حاصله، تاریخ گل‌دهی و زمان انجام اولین آبیاری گیاه زعفران بسته به اقلیم و دمای منطقه مورد مطالعه، بسیار متفاوت است. در مکان‌هایی با ارتفاع بالاتر از سطح دریا و میانگین دمای کمتر، معمولا تاریخ گل‌دهی و زمان آبیاری زودهنگام و در اوایل پاییز است.

با کم شدن ارتفاع و بالا رفتن دمای هوا، تاریخ گل‌دهی و زمان انجام اولین آبیاری به اواسط و حتی به اواخر پاییز منتقل می‎شود.

خرید آب با قیمتی 3 برابر قیمت واقعی

ولی‌الله صانعی، دبیرانجمن صنفی تولیدکنندگان زعفران خراسان رضوی اظهارکرد: قهر طبیعت در چند سال گذشته موجب کم شدن آب قنوات و کاهش سطح آب چاه‎های عمیق برای آبیاری زعفران شده است.

وی با تاکید بر اینکه آبیاری بیشتر مزارع رعفران استان باید با همت دولتمردان و به وسیله تانکر انجام شود، بیان کرد: در حال حاضر زعفرانکاران مجبور به خرید آب با تانکر و با قیمتی 2 تا 3 برابر قیمت واقعی شده‎اند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه هوا در پاییز سرد می‎شود و محصولات دیگر کشاورزی احتیاج به آب ندارند، لذا باید از چاه‎های مجاور مزارع زعفران برای آبیاری استفاده کرد.

گران بودن کود اوره، از مشکلات زعفران‌کاران خراسان رضوی

وی مشکل دیگر زعفرانکاران خراسان رضوی را مشکل کود اوره در بازار دانست و یادآور شد: هر هکتار مزارع زعفران نیاز به 150 کیلو کود اوره دارد و حال آنکه ایران صادرکننده این کود است، باید زعفرانکاران خراسان رضوی کود اوره را بیش از قیمت واقعی از بازار آزاد تهیه کنند.

دبیرانجمن صنفی تولید کنندگان زعفران خراسان رضوی با تاکید بر اینکه درآمد اهالی روستاهای خراسان جنوبی و جنوب خراسان رضوی از زعفران تامین می‌شود، خاطرنشان کرد: زعفران علاوه بر اینکه از ارزش بالایی نسبت به سایر محصولات کشاورزی برخوردار است، اشتغال و درآمدزایی خوبی را هم برای کشاورزان فراهم کرده است.

Comments are closed.