زعفران , از تولید تا صادرات زعفران

خانه   اخبار   زعفران , از تولید تا صادرات زعفران

زعفران , از تولید تا صادرات زعفران

بسیار نمی دانند که زعفران چگونه تولید می شود در چه فصلی برداشت می شود و یا حتی مانند یکی از دوستانم زعفران درخت دارد یا بوته. امروز امده ایم تا به تفصیل در مورد زعفران , ازتولید تا صادرات زعفران سخن بگوییم.زعفران یکی از محصولات صادرات استراتژیک ما می باشد , هرچند قیمت زعفران دارای مشکلات و مسائل زیادی در بازار فروش زعفران است اما همیشه یکی از بهترین محصولات صادراتی ایران می باشد.

زعفران گیاه پاییز است هنگامی که هیچ گلی در کوهستان وجود ندارد زعفران در هوای سرد صبحگاهی دشت را بنفش می کند و گل های زیبایش را از زمین می رویاند . و روز کاری زعفران کاران شروع می شود. تا به الان هیچ گونه دستگاه کاملا هوشمندی برای کندن گل های زعفران به وجود نیامده است. و همچنان با دست کارگران بر روی زمین کار می کنند و گل ها را با دست از زمین جدا میکنند و با ریختن زعفران درون سبد های مرحله اول یعنی تولید زعفران و مرحله اول آماده سازی برای فروش زعفران به اتمام می رسد.

در بیشتر مناطق زعفران خیز خانواده های روستایی دور هم جمع می شوند و با تعدادی کارگر شروع به پاک کردن گل ها می کنند. گل ها باید با دست باز شوند و درون آن ها یک رشته منشعب به سه رشته جدا شوند. برخی نیز امر فروش زعفران را به مرحله اول و به صورت گل واگذار می کنند و خریداران در روز جمع آوری گل ها زعغران را خریداری می کنند.

در مرحله بعدی رشته های زعفران در کنار هم دیگر چیده شده و بعد از رسیدن به حجمی مشخص با نخی ابریشمی بسته می شوند که زعفران دخترپیچ را تشکیل می دهد.برخیی نیز در این مرحله امر فروش زعفران را به عهده می گیرند و زعفران را به صورت دسته و یا Bunch saffron انجام می گیرند. در این مرحله قیمت زعفران قیمت پایه خواهد بود و زعفران به دست آمده همچنان زعفران صادراتی که رواج دارد نخواهد بود.

در مجله بعدی برخی افراد این زعفران را به صورت زعفران سرگل ممتاز Sargol Saffron در می آورند که خود نیز یکی از گرید های مناسب برای صادرات زعفران می باشد و همچنین قیمت زعفران در این مرحله دارای ارزش بیشتری می باشد و فروش زعفران در این گرید نیز خود رواج بیشتری دارد.

در پست های بعدی در مورد انواع دیگر زعفران و همینطور مراحل و شرایط صادرات زعفران سخن می گوییم. می توانید با جستجو در وبسایت زعفران روحانی اطلاعات بیشتری دریافت کنید.

Comments are closed.