زعفران‌های تقلبی و سرطان‌زا است

خانه   اخبار   زعفران‌های تقلبی و سرطان‌زا است

زعفران‌های تقلبی و سرطان‌زا است

متاسفانه فروش زعفران های تقلبی و سرطان زا در بازار زیاد شده . علت این امر قیمت بالای زعفران است که عده ای سود جو با طمع بدست آوردن سود بالا شروع به تولید و فروش زعفران های تقلبی نموده اند .

زعفران های تقلبی همان ساقه سفید زعفران هستند که با رنگ های طبیعی و شیمیایی رنگ میشوند و در بازار بفروش میرسند .

در سال جاری در قیمت زعفران ثباتی نسبی حاصل شده بود و قیمت هر کیلوگرم زعفران درجه یک در بازار داخلی پنج میلیون و 300 هزار تومان شده بود که متاسفانه متقلبان فروشنده زعفران های تقلبی بازار را متشنج نمودند و قیمت با افزایش 400 هزار تومانی هم‌اکنون به کیلویی پنج میلیون و 700 هزار تومان رسیده است .

سود حاصل از فروش این زعفران ها برای متقلبان در حدود 2 میلیون تومان در هر کیلو میباشد .

ساقه های سفید زعفران در گذشته خریداری نداشته و قیمت آنها در هر کیلو به 100 هزار تومان هم نمی رسید . اما در حال حاضر هر کیلوگرم ساقه سفید زعفران دو میلیون و 500 هزار تومان در بازار معامله میشود . و متقلبان پس از خرید این ساقه سفید آن را با انواع رنگهای شیمیایی و طبیعی رنگ کرده و در بازار میفروشند .

گفتنی است که معمولا برای جلوگیری از برملا شدن تقلب هر نیم کیلوگرم از ساقه سفید رنگ شده را با نیم کیلو زعفران اصل مخلوط نموده و میفروشند . درآمد فروش این محصول در هر کیلو معادل 6 میلیون تومان است و معمولا این محصول را به تجار میفروشند .

متاسفانه این وضعیت بازار صادرات را متشنج نموده و صادر کنندگان در خرید زعفران دچار مشکل شده اند . این در حالی است که متقلبان از این وضعیت سود های کلانی میبرند .

برای شناسایی زعفران اصل از تقلبی روشی ساده وجود دارد که میتوانید از آن استفاده کنید برای فهمیدن این موضوع کافیست که مقداری از زعفران را در لیوانی آب جوش قرار دهید . در صورت تقلبی بودن زعفران رنگ آن جدا میشود و ساقه بصورت سفید رنگ باقی می ماند .

Comments are closed.