رقبای جدید زعفران ایران

خانه   اخبار   رقبای جدید زعفران ایران

رقبای جدید زعفران ایران

 

با کمی مرور در اخبار و وقایع روز دنیا اطلاعات زیادی به دست می آید یکی از این اطلاعات در مورد کار شماست. امروز ما با گشت و گذار در وب سایت های خبری داخلی و خارجی یکی از اخبار بسیار مهم را مشاهده کردیم که یک وبسایت خبری مقاله ای در مورد این موضوع و و اخبار دیگر داده است. خالی از لطف نیست که کمی در این مورد بخوانیم : 

گفتارنیوز/ محسن احتشام با بیان اینکه زعفران ایران کیفی‌ترین زعفران دنیا محسوب می‌شود، اظهار کرد: زعفران قائنات در خراسان جنوبی از دیرباز از شهرت و آوازه خاصی در داخل و همچنین در سطح بازارهای جهانی برخوردار بوده و هست.
وی با اشاره به اینکه در ایران بیش از 80 هزار هکتار سطح زیر کشت زعفران وجود دارد، بیان کرد: سالیانه نزدیک به 250 تن محصول از آن برداشت می‌شود که بیش از 70 درصد این زعفران به بازارهای هدف در سطح جهان صادر می‌شود.

صادرکننده برتر زعفران کشور افزود: بیشتر کشورهای اروپایی، کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و بازارهای شرق آسیا از جمله ژاپن و بازارهای نوظهور چین و هنگ کنگ مشتری زعفران ایران محسوب می‌شوند.وی گفت: بازارهایی نظیر آمریکا و همین طور بازارهایی در قاره آفریقا و استرالیا که همچنان مشتری این محصول هستند از قبل صادرات خوبی به آن‌ها داشته‌ایم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند بیان کرد: در حقیقت هر جا که فرهنگ مصرف زعفران وجود دارد، زعفران ایران نیز حضور دارد ولی بخش اعظم صادرات ایران به امارات و هنگ کنگ و در قاره اروپا به کشور اسپانیا صورت می‌گیرد.

وی در پاسخ به این سئوال که این مسئله حقیقت دارد که اسپانیایی‌ها زعفران ایران را به نام خودشان مجددا صادر می‌کنند، اظهار کرد: متاسفانه همین طور است، بخش اعظمی از زعفران ایران که به اسپانیا صادر می‌شود در آن‌جا با نام و نشان اسپانیا بسته بندی می‌شود و مجدداً به آمریکا و اروپا صادر می‌شود.

اسپانیایی‌ها سالیانه 50 تن زعفران وارد می‌کنندمهندس احتشام با بیان اینکه بحث برند و برندسازی در این‌ روند خیلی اهمیت دارد، افزود: اسپانیایی‌ها سالیانه حداقل بیش از 50 تن زعفران وارد می‌کنند و تحت عنوان برندهای خودشان به فروش می‌رسانند.

وی با بیان اینکه امروز تولید اسپانیا به یک تن هم نمی‌رسد، تصریح کرد: آن‌ها در 30 سال گذشته از تولیدکنندگان بوده‌اند ولی با گران شدن قیمت تمام شده، به علت بالا بودن دستمزدها و مسائل دیگر، استراتژی خود را تغییر دادند و به برندسازی روی آوردند و سعی کردند برندهای خود را در جهان جا بیاندازند و از آن پس به راحتی نام زعفران را با نام خودشان در جهان گره زدند.

نایب رئیس شورای ملی زعفران ایران بیان کرد: آنان با سرمایه‌گذاری تبلیغاتی زعفران ایران را به عنوان تامین کننده محصولشان قرار دادند و با کاهش قیمت تمام شده، ارزش افزوده خوبی به دست آوردند و زعفران ایران را به نام خودشان می فروشند.
وی در پاسخ به این سئوال که در زمینه تولید و یا صادرات زعفران آیا ما باز هم با رقبای دیگری روبه‌رو هستیم، بیان کرد: یونان، مراکش، ترکیه و هند رقبای جدید ما در زمینه تولید و تجارت زعفران شده‌اند.

نایب رئیس شورای ملی زعفران ایران اظهار کرد: چین نیز با روش‌های گلخانه‌ای به تولید زعفران روی آورده‌است، افغان‌ها نیز از طریق انتقال غیرقانونی پیازهای زعفران از ایران به کشت زعفران روی آورده‌اند و فکر می‌کنم در آینده رقبای جدی ما چین و افغانستان هستند.

احتشام بااشاره به اینکه البته همین الان هم، مراکش و افغانستان با واردات زعفران از ایران آن را به نام خودشان بسته‌بندی و سپس بازاریابی و به فروش می رسانند، گفت: آنان به دنبال پرآوازه کردن افغان زعفران و موراکو زعفران هستند.
صادرکننده برتر زعفران ایران با تاکید براینکه ما نباید به مزیت مطلق تولیدمان تکیه کنیم، افزود: باید مزیت مطلقمان را به مزیت رقابتی در سطح بازارهای جهانی تبدیل کنیم کاری که اسپانیایی‌ها انجام دادند.

 

 

نایب رئیس شورای ملی زعفران ایران افزود: ما باید از روش‌های سنتی به روش‌های علمی حرکت کنیم و تکیه‌مان بردانش مدیریت بازار و بازاریابی باشد، به نحوی که بتوانیم متغیرهای اثرگذاری که تقاضای بازارهای جهانی برای زعفران را تحت تاثیر قرار می‌دهند را به درستی درهم آمیخته و مدیریت کنیم.احتشام تاکید کرد: ما باید بتوانیم 5 متغیر مهم اثرگذار در تقاضا یعنی محصول، قیمت، کانال‌های توزیع، بسته بندی و تبلیغات را مدیریت کنیم.

وی با اشاره به اینکه مدیریت در این 5 متغییر راه برند و برندسازی در سطح جهانی محسوب می‌شود، افزود: ما باید تلاش کنیم زعفران را با نام ایران در سطح بازارهای جهان به فروش برسانیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی بیرجند گفت: در این زمینه خوشبختانه ظرفیت بیش از میزان تولید سرمایه گذاری های اصولی و زیربنایی برای فراوری وبسته بندی زعفران درکشور ایجاد شده است و در بحث کیفیت هم، شورای ملی زعفران طرح ارتقاء کیفیت و شناسه تولید زعفران را از دو سال پیش تحت عنوان طرح بهبود کیفیت اجرایی و عملیاتی کرده و همچنین ثبت برند ملی زعفران را در دست اقدام دارد.

احتشام اظهار کرد: ما تلاش می‌کنیم که فرآیند توسعه زعفران را تکمیل کنیم، یعنی یک زنجیره ارزش در فرآیند تولید زعفران به وجود بیاوریم به نحوی که تولید، توزیع، مبادله و مصرف را به درستی سازماندهی و مدیریت کنیم این هم از سیاست گذاری های شورای ملی زعفران ایران است.وی گفت: هدف از بسته‌بندی باید جایگاه‌یابی باشد و هدف این است که زعفران ایران با نام و نشان زعفران ایران در سطح بازارهای جهان به فروش برسد.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی بیرجند اظهار کرد: این هدف مشخصی است که همه باید تلاش کنیم تا تحقق پیدا کند و در سرمایه گذاری های مشترک هم نام ایران را به عنوان تولید کننده اصلی ومبدا تولید زعفران برجسته کنیم.

وی بیان کرد: ما باید این غیرت را داشته باشیم که زعفران را با نام ایران بفروشیم و همه باید دست به دست هم بدهیم و کمک کنیم پرچم زعفران ایران را بالا نگه داریم چراکه انسانهایی که اندیشه و هدفی جزء ارتقاء نام زعفران ایران و محصولات ایرانی را ندارند و در به بار نشستن این هدف مقدس از هیچ کوششی فروگذار نیستند یقینا موفق هستند.

منبع : گفتار نیوز

Comments are closed.