دانش کشت زعفران در دست کارشناسان

خانه   اخبار   دانش کشت زعفران در دست کارشناسان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در گردهمایی روسای محترم مراکز تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی منطقه 3 کشور در بیرجند خبرداد :دانش بومی زعفران توسط کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی درحال گرد آوری می باشد.

به گزارش ایانا ، گردهمایی روسای محترم مراکز تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی منطقه 3 کشور شامل استانهای سیستان و بلوچستان ، کرمان ، بوشهر ، هرمزگان ، فارس ،جیرفت و خراسان جنوبی با حضور مدیران کل ستادی سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی برگزارشد

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی ومنابع طبیعی استان در این جلسه گفت : استان خراسان جنوبی سرزمین طلای سرخ بوده که در این راستا رتبه اول تولید زرشک و عناب در کشور را به خود اختصاص داده است و سایر محصولات مزیت دار استان نیز در زمره محصولات صادراتی کشور قرار دارد .

دکتر هادربادی در ادامه افزود :.سال 2007 یک سوم شاغلین دنیا در بخش کشاورزی مشغول فعالیت بودند . در ایران بیش از 25 درصد تولید ناخالص داخلی در بخش کشاورزی بوده و در استان خراسان جنوبی نیز بیش از 20 درصد ارزش افزوده ، 34 درصد اشتغال و 48درصد اشتغال مردم در بخش کشاورزی می باشد .

وی خاطر نشان کرد: محور توسعه در استان خراسان جنوبی بخش کشاورزی است ولی درآمد کشاورزان استان از میانگین کشوری پایین تر است . کشاورزی در خراسان جنوبی امنیت محور ومولد است .ضمن اینکه سلامت انسانها دربخش کشاورزی است . رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی تصریح کرد : سه ضلع مهم بهره وری در بخش کشاورزی ، آموزش ، تحقیقات و ترویج هستند کارشناسان مراکز تحقیقات کشاورزی باید مروج باشند و ترویج کشاورزی باید بر دانش بومی تکیه داشته باشد .

هادربادی از افزایش دو برابری اعتبارات ترویج کشاورزی در سال 91 خبر داد و افزود : برای بهبود بهره وری بایستی به دانش بومی توجه ویژه ای مبذول داشت . جلسات را باید با نمایندگان کشاورزان افزایش داد و تصمیم گیری و بررسی مشکلات کشاورزان و مسئله یابی باید در سر مزرعه باشد .همچنین برنامه ریزیهای بخش کشاورزی بر اساس توانمندیها باشدچون توسعه بر مبنای قابلیتها برنامه ریزی می شود .

Comments are closed.