خرید و فروش زعفران از طریق بورس کالای کشاورزی

خانه   اخبار   خرید و فروش زعفران از طریق بورس کالای کشاورزی

خرید و فروش زعفران از طریق بورس کالای کشاورزی

علی حسینی عضو شورای ملی زعفران در گفتگویی به عرضه زعفران در بورس کالا اشاره کرد و گفت ایران بزرگترین تولید کننده زعفران دنیا است و عرضه زعفران در بورس میتواند در قیمت گذاری جهانی و مدیریت بهتر آن در تولید موثر باشد اما این مساله پروسه پیچیده ای دارد و کار آسانی نیست.

وی افزود قیمت زعفران روزانه نوسان زیادی دارد. مسئله دیگر کیفیت زعفران است است که دائما در حال تغییر است و شرایط نگهداری زعفران نیز بسیار مهم است که نیاز به انبارهای ویژه و مخصوص دارد. کیفیت زعفران در طول زمان تغییر میکند و هنگامی که قرار است زعفران معامله شود باید بصورت مجدد مورد آنالیز و آزمایش قرار گیرد.

حسینی گفت : ورود زعفران به بازار بورس نیاز به تدابیر و ساز و کارهایی دارد اما ورود آن به بورس غیرممکن نیست و ما نیز موافق ورود آن به بورس هستیم.

عضو شورای ملی زعفران افزود : باید شرایط و بسترهایی را فراهم کنیم که خریداری خارجی و نمایندگان آنها نیز بتوانند در بورس کالا خریداری کنند و تولیدکنندگان زعفران نیز در بورس حضور خوبی داشته باشند.

حسینی بر این موضوع تاکید کرد که بسترهای لازم برای عرضه زعفران در بورس بسیار مهم است از جمله ایجاد انبارهایی که استانداردهای لازم و شرابط فنی را دارا باشند تا زعفران قبل از ورود به بورس شرایط مطلوب داشته باشد و در محل این انبارها آزمایشگاه هایی نیز باید موجود باشند تا کار آزمایش و آنالیز روی آنها را انجام دهند به نحوی که بتوان زعفران های مختلف را باهم مقایسه کرد و بر اساس آن قیمت گذاری نمود.

حسینی به موضوع حمایت سازمان ها و ارگان ها نیز اشاره کرد و گفت حمایت سازمان ها یکی از بسترهای لازم برای ورود طلای سرخ به بورس است.

Comments are closed.