خرابکاری دلالان زعفران اثر زیادی بر صادرات زعفران دارد

خانه   اخبار   خرابکاری دلالان زعفران اثر زیادی بر صادرات زعفران دارد

خرابکاری دلالان زعفران اثر زیادی بر صادرات زعفران دارد

با توجه به شرایط و مشکلاتی در زمینه قیمت زعفران , صادرات زعفران و افزایش قیمت آن در ماه های اخیر , طی گزارش ایسنا و مصاحبه با عضو شورای ملی زعفران , می توان یکی از دلایل اصلی را خرابکاری دلالان زعفران و افزایش قیمت آن دانست . زعفران که یکی از کالاهای استراتژیک در ایران می باشد و بحث صادرات زعفران اهمیت بسیار زیادی در این زمینه دارد اما متاسفانه در ماه های اخیر شاهد افزایش قیمت زعفران و همینطور صادرات زعفران به صورت فله ازکشور بوده ایم .

با توجه به اهمیت صنایع تبدیلی و تکمیلی در زمینه کشاورزی و صادرات زعفران , با توجه به آمار های گمرک ایرا میزان صادرات زعفران در بسته بندی های کوچکتر از 10 گرم کاهش داشته و همچنین با توجه به افزایش کلی میزان صادرات زعفران در پنج ماه نخست سال 1394 , میزان صادرات افزایش یافته به صورت فله بوده است .

همچنین علی حسینی عضو شورای ملی زعفران در این زمینه به خبرنگار ایسنا گفت : قیمت زعفران نسبت به سال گذشته بیش از 40 درصد افزایش داشته و در حال حاضر قیمت زعفران به حدود شش تا هفت میلیون تومان رسیده است. همچنین ایشان افزوندند برخی کشور ها اگر زعفران ایران را خرید نکند لطف بزرگی در حق ایران کرده اند چرا که آن ها با خرید زعفران ایرانی فله و بی کیفیت باعث بر هم زدن و بد نام کردن زعفران ایرانی در بازار های بین المللی می کنند .

بی شک برای بهبود صادرات زعفران ایرانی در بسته بندی های کوچک نیاز به برندسازی و همچنین برنامه ریزی دقیقی برای صادرات زعفران می باشد . در حال حاضر بزرگترین بازار زعفران در بسته بندی کوچک بازار های اروپایی و عربستان سعودی می باشد که بیشتر زعفران درخواستی این کشور ها از طریق واسطه ها و زعفران های بی کیفیت در خارج از کشور ارسال می گردد.

منبع : زعفران روحانی

Comments are closed.