ثبت زعفران ایران کمکی به صادرات زعفران

خانه   اخبار   ثبت زعفران ایران کمکی به صادرات زعفران

ثبت زعفران ایران کمکی به صادرات زعفران

 

همیشه یکی از دغده های مهم در امر صادرات زعفران و همینطور فروش زعفران در خارج از کشور موضوع اثبات ایرانی بودن زعفران می باشد. متاسفانه سال های زیادی در زمینه صادرات زعفران , زعفران فله به صورت عمده به خارج از کشور صادر شده و خرید زعفران به صورت فله و صادرات زعفران بسته بندی ایران بسیار ناجیز می باشد.

بی شک یکی از موضوعاتی که این صنعت را به زمین خواهد کوبید همین موضوع است که زعفران ایرانی با نام کشور های دیگر صادر می گردد. این موضوع علاوه بر کاهش ارزش افزوده و قیمت زعفران می تواند آسیب های زیادی به صادرکنندگان زعفران و همینطور تولید کنندگان زعفران بزند. در حال حاضر میزان بسیار زیادی از تولیدات زعفران قائنات به خارج از کشور و بدون بسته بندی و با کاهش زعفران قیمت ارسال می گردد.

معاون پژوهشی فناوری مرکز تحقیقات کشاورزی خراسان رضوی سعی بر این دارد تا ریخت شناسی و ژنتیک زعفران ایرانی را ثبت کرده و پیاز زعفران و انواع زعفران های بدست آمده مانند زعفران سرگل , زعفران پوشال و … را که از مناطق مختلف مانند زعفران قاین , زعفران بجنورد و … می آید.

در این پروژه تحقیقاتی سعی مسئولان بر ثبت محصولات و پیاز های مختلف در مناطق مختلف کشت زعفران می باشد که این موضوع می تواند ثبت زعفران ایران کمکی به صادرات زعفران باشد و همینطور علاوه بر ثبت و شناساندن زعفران ایرانی از قاچاق و فله فروشی آن و همینطور صادرات زعفران ایران از کشور های اسپانیا , امارات و افغانستان به نام این کشور ها جلوگیری خواهد شد.

این طرح از مرداد ماه امسال سال 1393 اجرا خواهد شد.

Comments are closed.