تفاوت سرگل ممتاز و سرگل نگین

خانه   اخبار   تفاوت سرگل ممتاز و سرگل نگین

زعفران,فروش زعفران,فروشندگان زعفران,قیمت زعفران,صادرات زعفران,خرید زعفران,سرگل ممتاز,سرگل,سرگل نگین,زعفران سرگل نگین,زعفران سرگل ممتاز

تفاوت سرگل ممتاز و سرگل نگین

در بسیاری از موارد افراد تفاوت اصلی بین سرگل ممتاز را با سرگل نگین نمی شناسند. البته بماند که فروشندگان زعفران نیز بسیاری از این دو اطلاعی ندارند و در بسیاری از بسته بندی ها نیز این مشکل دیده می شود البته آن دسته از افراد که به دلیل قیمت زعفران کیفیت پایینتری با اسم و نشان کیفیت بسیار عالی وارد بازار می کنند از یحث ما جدا هستند.

زعفران بعد از برداشت و دسته شدن و عملیات خشک کردن وارد مرحله فراوری می شود که این عمل عموما در کارگاه های معروف به ممتاز سازی انجام می گردد.

سرگل ممتاز : زعفرانی است که به سر قلم یا زعفران رشته ای بریده نیز معروف می باشد. این نوع زعفران دارای رشته های قرمز و زرد زعفران می باشد که به میزان حدود 70 % از هر رشته زعفران قرمز رنگ سرگل و حدود 30 % زعفران زرد رنگ میان رشته سرگل وجود دارد. این زعفران و گرید آن عموما در بیشتر مواقع دارای قیمتی کمتر از سرگل نگین بوده است و گاهی نیز به عنوان هایی مانند سرگل نگین , سرگل ممتاز اعلا و … به فروش می رسد. که البته امر فروش زعفران با انواع اسامی وجود دارد و این این خریداران باید باشند که هوشیاری خود را جای نگذاشته باشند تا خرید زعفران موفقی داشته باشند.

به اصطلاح عامیانه این زعفران مرغوب تر از گرید سرگل ممتاز می باشد البته زعفران سرگل ممتاز و سرگل نگین هر دو می توانند بهترین کیفیت ها باشند اما از نظر ریخت شناسی و نظر عامیانه این زعفران کیفیت بهتری دارد اما به نظر تخصصی تر این دو نوع زعفران می توانند بهترین کیفیت را داشته باشند و هر دوی آن ها دو گرید متفاوت هستند که نمی توانیم آن ها را با هم مقایسه کنیم.

سرگل نگین : سرگل نگین زعفرانی است که در ممتاز سازی مراحلی شبیه به سرگل ممتاز را طی می کند اما در نوع زعفران تفاوت دارد. این زعفران دارای 100 % رشته های قرمز رنگ زعفران می باشد که به ندرت در آن رشته های زرد رنگی میان رشته پیدا خواهید کرد. این نوع زعفران در صادرات زعفران بسیار محبوب بوده است و صادرکنندگان زعفران و یا فروشندگان زعفران در خارج از کشور بیشتر از این نوع زعفران استفاده می کنند. البته برخی افراد نیز این نوع گرید زعفران را کیفیت اعلای زعفران سرگل می دانند اما این موضوع صحت ندارد و این گریدی جدای گرید سرگل ممتاز می باشد.

در بحث های بعدی در مورد تفاوت ها و شناخت پوشال و پوشال نگین و همینطور دسته بیشتر سخن خواهیم گفت

Comments are closed.