تفاوت زعفران پوشال نگین با زعفران پوشال

خانه   اخبار   تفاوت زعفران پوشال نگین با زعفران پوشال

تفاوت زعفران پوشال نگین با زعفران پوشال

در لغت این دو اسم نزدیک به هم می باشند و زعفران پوشال نگین و با زعفران پوشال تنها در یک کلمه نگین تفاوت دارد. اما در واقع تفاوت زعفران پوشال نگین با زعفران پوشال ساده بسیار زیاد می باشد.

در چندین پست قبل تر در مورد تفاوت زعفران سرگل نگین با زعفران سرگل ممتاز را در اینجا ذکر کردیم و امروز نیز بحثی در مورد تفاوت های دو گرید دیگر از زعفران که شامل تفاوت در قیمت زعفران ها و کیفیت زعفران ها داشته و همینطور فروش زعفران پوشال نگین و پوشال متفاوت می باشد.

در کلمه هر دوی این گرید ها از یک مرحله تولید گذر می کنند و تا قسمتی در مرحله فراوری نیز شبیه به هم هستند. زعفران بعد از برداشت در برخی مواد به صورت دسته نخواهند شد و در زمانی که هنوز زعفران و رشته های زعفران که از گل آن جدا شده تازه هستند بریده می شوند و بر روی هم به صورت نا منظم انباشته می گردند.

این نوع زعفران که حالت حجیم و تو خالی دارد پوشال نامیده می شود. اما تفاوت دو گرید پوشال و پوشال نگین در تقاوت در کیفیت هاست.

پوشال نگین در حقیقت زعفرانی است که کلاله های قرمز رنگ زعفران را بریده و بر روی هم انباشه می کنند. بدون آن که حتی ذره ای از خامه ( زردی رشته های زعفران ) در ان باشد. قیمت زعفران پوشال نگین یکی از گران ترین کیفیت ها می باشد. بلکه یکی از گرید های مورد علاقه صادرکنندگان زعفران و مناسب برای صادرات زعفران می باشد و همینطور به دلیل تفاوت قیمت زعفران پوشال نگین در داخل و خارج از ایران بسیار پرطرفدار برای صادرات زعفران می باشد.

اما پوشال ساده در حقیقت گریدی است که دارای میزان خامه و کلاله می باشد که در هنگام فراوری مقداری از خامه رشته های زعفران را با آن به همراه گلاله بریده شده آماده خشک کردن می کنند. این نوع زعفران دارای رشته های زرد رنگ می باشد. قیمت زعفران پوشال ساده نیز کمتر از پوشال نگین بوده و از نظر کیفی نیز به مراتب کیفیتی پایین تر داشته و صد البته که این گرید نیز نقش در صادرات زعفران دارد و فروشندگان زعفران نیز بر روی این کیفیت سرمایه گذاری می کنند.

Comments are closed.