تعرفه عجیب صادرات زعفران به چین !!

خانه   اخبار   تعرفه عجیب صادرات زعفران به چین !!

تعرفه عجیب صادرات زعفران به چین !!

خوب در این که ایران و زعفران ایرانی بزرگترین و بهترین زعفران در دنیا می باشد بر همگان موضوعی اثبات شده است که طرفداران بسیار زیادی در تمام دنیا دارد. چین و هند نیز دو کشوری هستند که علاوه بر تولید میزان می زعفران اما خریدار زعفران ایران می باشند و حجم بسیار زیادی از صادرات زعفران ایران به این کشور ها وارد می شود.

اما طبق گفته نایب رییس اتحادیه زعفران خراسان رضوی در این دو کشور برای وارد کردن زعفران ایرانی تعرفه های سنگین و عجیب بسیار زیادی در نظر گرفته می شود که این موضوع باعث کاهش واردات زعفران به صورت قانونی خواهد شد. به طور مثال زعفران ایرانی در کشور چین میزان مصرف بسیار بالایی در صنعت و تولید مواد بهداشتی و آرایشی دارد که فروشندگان زعفران ایرانی در صورتی که قصد فروش زعفران به صورت مستقیم را داشته باشند باید به قیمت زعفران بسیار نازلی محصول خود را به فروش برسانند تا خریداران مکان ترخیص بار را داشته باشند.

این عمل عموما باعث می شود که زعفران ایرانی و مخصوصا زعفران قائنات به صورت قاچاقی از کشور امارات به چین ارسال گردد تا راهی فرار برای عوارض زعفران در چین باشد , که عموم سود این معاملات به جیب دلالان و صادرکنندگان زعفران در امارات خواهد رفت و نکته ای منفی در صادرات زعفران برای صادرکنندگان ایرانی خواهد بود. در حال حاضر در سال 1392 نه ماه اول به میزان 5 تن زعفران به صورت رسمی به دو کشور هند و چین ارسال شده است که در همین بازه زمانی نه ماهه از کشور امارات حدود 50 تن زعفران به این دو کشور به صورت قاچاقی ارسال شده است.

بسیار عجیب است که کشور ایران با تعاملی بالا با کشور چین برای واردات محصولات و محمولات چینی نباید انتظار تعامل از طرف مقابل را داشته باشد و امر فروش زعفران به این کشور ها به صورتی بی منفعت صورت بگیرد.

Comments are closed.