بیچاره زعفران که هر کجا کشت می شود

خانه   اخبار   بیچاره زعفران که هر کجا کشت می شود

بیچاره زعفران که هر کجا کشت می شود

زعفران یکی از بهترین محصولات صادراتی کشور ایران می باشد که هنوز هم در دنیا حرف اول را از نظر کیفیت و کمیت می زند. این محصول در کشور ایران بومی مناطق خراسان جنوبی و قسمتی از خراسان رضوی می باشد که توانسته است در میان مردم دنیا و حتی خود ایران نیز تاثیربگذارد.

به طور مثال زعفران قائنات یا زعفران قاین یکی از بهترین کیفیت های زعفران های دنیا و مناطق خراسان جنوبی می باشد که مطمعنا طرفداران و خواهان زیادی نیز برای این محصول هست و همینطور صادرات زعفران این مناطق بسیار بالا می باشد.

یکی دلایل کیفیت مرغوب زعفران این مناطق و قیمت زعفران مناسب در این مناطق نوع آب و هوا , نوع خاک و همینطور آشنایی با تولید این محصول توسط بومیان می باشد که باعث می شود کشاورزان دست به این کار زده و به تولید محصولی ملی بپردازند.

موضوعی که اگر تا چند سال دیگر به حمایت آن پرداخه نشود مطمعنا بسیار ضعیف خواهد شد. هم اکنون در بیشتر مناطق کشور می توان زمین های زراعی زعفران را مشاهده کرد. مطمعنا تولید در کشور بسیار خوب خواهد بود اما آیا تولید بهتر نیست در هر منطقه محصولی تولید گردد که پتانسیل رشد آن محصول با بهترین کیفیت را داشته باشد تا تولید محصولات بومی دیگر استان ها؟ مطمعنا با ادامه این روش مناطقی که پتانسیل تولید دیگر محصولات کشاورزی را دارند کاهش پیدا کرده و همینطور انگیزه کشاورزان خراسان جنوبی برای تولید محصول زعفران را خواهد گرفت. موضوعی که بسیاری را به فکر وا می دارد.

این عمل می توان فروش زعفران را کاه داده و همینطور صادرات زعفران را , و صد البته به دلیل مناسب نبودن آب و هوا و شرایط اقلیمی در بسیاری از استان های دیگر مطمعنا نام و کیفیت زعفران ایرانی خدشه دار خواهد شد و صادرات زعفران با توجه به رقبای قوی ایران بسیار کاهش پیدا می کند.

Comments are closed.