برداشت زعفران نباید مکانیزه شود

خانه   اخبار   برداشت زعفران نباید مکانیزه شود

برداشت زعفران,فروش زعفران,صادرکنندگان زعفران,قیمت زعفران,زعفران,صادرات زعفران,زعفران قاینات

برداشت زعفران,فروش زعفران,صادرکنندگان زعفران,قیمت زعفران,زعفران,صادرات زعفران,زعفران قاینات

برداشت زعفران نباید مکانیزه شود

همانطور که می دانید زعفران بصورت دستی برداشت میشود و همین امر باعث ایجاد اشتغال فراوانی در این زمینه میشود .

این روز ها خبر هایی در مورد ساخت دستگاه های مکانیزاسیون برداشت زعفران به گوش میرسد . این دستگاهها هزینه برداشت و تولید را بسیار کاهش میدهند اما ازلحاظ اشتغال ضربات وحشتناکی به کسانی که در حال حاضر در حال انجام کار برداشت هستند وارد میکند .

نحوه تولید و برداشت زعفران از ابتدا نزد ایرانیان بوده است و در حال حاضر نیز 96 درصد زعفران دنیا در ایران کشت و بهره برداری میشود .

دستگاه مکانیزاسیون برداشت زعفران از ابتدای ساخت تا به حال ایراداتی داشته که مهندسین و سازندگان دستگاه سالیانه مشکلات مختلف دستگاه را حل کرده و در حال آماده سازی آن میباشند .

این موضوع در زمینه افزایش تولید خبری خوب محسوب میشود اما در زمینه کیفیت ممکن است اینطور نباشد .

در کشت سنتی زعفران علاوه بر اشتغال زایی برای جوانان محصول تولیدی از کیفیت بالایی برخوردار است و افراد مشغول به کار بصورت بومی گیاهان آماده را برداشت میکنند .

دانش کشت و برداشت زعفران دانشی بومی است و این علم از زمان های گذشته نزد مردم بومی وجود داشته است .

مشکل دیگری که علاوه بر از بین بردن اشتغال و پایین آمدن سطح کیفی وجود دارد هزینه های تولید ونگهداری دستگاه است که برای استفاده صرفه اقتصادی نداشته و بهتر است در برداشت محصولات کشاورزی دیگر دستگاه مکانیزاسیون ساخته شود زیرا سطوح زیر کشت زعفران در هر استان پایینتر از حدی است که نیاز به دستگاه باشد و سطوح زیر کشت زعفران بطور میانگین در هر استان در حدود 6000 متر مربع میباشد .

Comments are closed.