باز هم قوانین دست و پا گیر صادرات زعفران

خانه   اخبار   باز هم قوانین دست و پا گیر صادرات زعفران

باز هم قوانین دست و پا گیر صادرات زعفران

 

زعفران به عنوان یکی از محصولات استراتژیک و جذب کننده ارز در داخل کشور بسیار اهمیت به سزایی در تجارت ایران دارد. فروش زعفران , صادرات زعفران به میزان 70 درصد تولید گاه این امر می باشد.

قوانینی در چند ساله اخیر در مورد صادرات زعفران مانند ریسمانی محکم دست و پای صادر کنندگان زعفران را بسته بود و آن هم قانون عوارض 5% در برابر صادرات زعفران هایی که در بسته بندی های بالای 30 گرم صادر می شد اعمال می گردید.

بعد ها با تغییر دولت و درخواست دولت تغیراتی در قوانین ایجاد شد که امتیاز بزرگی برای صادرکنندگان زعفران و همینطور فروشندگان زعفران بود و البته باعث کاهش قیمت زعفران به صورت کاذب بود و همینطور باعث ثبات قیمت زعفران شد. اما متاسفانه به دلایل نا معلومی تمامی گمرکات کشور چند روز است که این قوانین را دوباره اجرا کرده و از دوباره برای بسته بندی های بالای 30 گرم تعرفه عوارض گمرکی 5 درصدی ابلاغ و اعمال می شود.

البته این موضوع در اصل برای حمایت از تولیدات داخلی و اشتغال زایی برای بسته بندی زعفران بوده و همینطور جلوگیری از خام فروشی و فله فروشی می باشد اما موضوع اینجاست که عموما محصولات زعفران ایرانی به صورت فله و به صورت بسته بندی های بالای 30 گرم صادر می گردد.

این موضوع می توان باعث افزایش کاذب قیمت زعفران شده و همینطور باعث کاهش فروش زعفران در بازار های بین المللی گردد. هنوز دستوری و توضیحی در مورد اعمال دوباره این قانون قدیمی اعلام نشده است.

Comments are closed.