ایجاد طرح مزارع آرمانی , افزایش دهنده تولید زعفران

خانه   اخبار   ایجاد طرح مزارع آرمانی , افزایش دهنده تولید زعفران

شبکه ایران- داود ابراهیمی/ معاون امور بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت : در طرح آرمانی زعفران عملکرد مزارع تا سه برابر افزایش می یابد.

غلامحسین ساربان روز پنجشنبه در گفت و گویی افزود : طی سال گذشته عملکرد در واحد سطح در استان باز هم کاهش یافت و به 1/3 کیلو گرم در هکتار رسید.
وی افزود : بر این مبنا پارسال از سطح 61 هزار هکتار اراضی زیر کشت زعفران حدود 200 تن محصول تولید شد و 123 تن و 315 گیلو گرم از این محصول به ارزش 9/375 میلیون دلار صادر گردید.
به گفته وی ، هم اینک در استان 47 واحد فرآوری و بسته بندی زعفران با ظرفیت 400 تن وجود دارد که عملا دیگر نیازی به صدور مجوز جدید در استان نیست.
وی با اشاره به مشکلات موجود در چرخه تولید تا صادرات زعفران گفت : به منظور حل و کاهش این مشکلات و موانع، برنامه جامع زعفران در استان تهیه و در دولت مصوب شد اما هنوز در کمیسیون ماده 215 در حال بررسی است.
وی اظهار داشت : با این حال به منظور انجام یک سری اقدامات و اصلاحات در تولید این محصول ارزشمندی ، طرح مزارع آرمانی در بخشی از زمین های زیر کشت زعفران اجرا می شود.
وی گفت : از جمله آثار اجرای این طرح تغییر زمان کشت از اواخر بهمن و اسفند به خرداد و اوایل تیرماه است که امسال در وسعت 215 هکتار اجرا می گردد.
وی ادامه داد : امروز زعفران جزو معدود محصولات کشاورزی است که قیمت فروش کشاورز و صادرات آن فاصله زیادی با هم ندارد و این می تواند ضمن ارزآوری برای کشور به ارتقا وضعیت کشاورز هم بیانجامد.
وی افزود : باید این محصول در استان های محور کشت آن تقویت شود باید مشکل افزایش راندمان در واحد سطح هم حل شود در عین آنکه بر روی کیفیت آن و نیز مراحل فرآوری و خشک کردن آن هم کار جدی صورت گیرد.
وی تعیین یک برند مشخص برای محصول تولیدی در کشور را از دیگر ضرورت های زعفران خواند و گفت : امروز این محصول در خارج از کشور به 10 تا 12 برابر قیمت صادراتی ما خرید و فروش می شود ضمن آنکه محصول خالص ما در امارات غش دار شده و ضایعات به آن افزوده می شود.

پایان خبر/

Comments are closed.