افزایش نیافتن صادرات زعفران در سال جاری

خانه   اخبار   افزایش نیافتن صادرات زعفران در سال جاری

افزایش نیافتن صادرات زعفران در سال جاری

یکی از موضوعاتی که زعفران ایرانی را به عنوان محصولی استراتژیک معرفی می کند میزان صادرات زعفران به کشور های دیگر به عنوان صادرات غیر نفتی می باشد که با توجه به بازار انحصاری زعفران در حال حاضر توسط تولیدکنندگان زعفران در ایران می توان نگاهی بهتر به این محصول داشت . اما متاسفانه در ضمینه صادرات زعفران نیز مشکلاتی همیشگی گریبان گیر صادرکنندگان زعفران می باشد . در چند ماهه اخیر به دلیل نوسانات شدید قیمت زعفران , خرید زعفران از کشاورز و همینطور فروش زعفران و صادرات آن دچار مشکلاتی شد که باعث گردیده آمار صادرات زعفران کاهش داشته باشد .

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی در مصاحبه با ایسنا بیان کرد برداشت زعفران در فصل جدید از 20 مهر آغاز شده و تا 20 آذر ماه ادامه خواهد داشت و نمیتوان در زمینه میزان برداشت محصول پیش بینی هایی انجام داد. همچنین وی افزود در ماه های ابتدایی سال 94 شاهد رشد صادرات زعفران بوده ایم و عملکرد خوبی ارائه دادیم اما متاسفانه با توجه به تغییرات قیمت زعفران در چندماه اخیر نمی توان انتظار افزایش میزان صادرات را داشت .

صادرات زعفرات تا پابان مرداد ماه سال 94 میزان 48073 کیلوگرم بوده است که در مدت مشابه سال گذشته 47158 کیلوگرم , تفاوت چندانی نداشته است. متاسفانه همچنان قیمت زعفران دارای نوسانات و افزایش هایی بوده است که این موضوع باعث مشکلاتی در فروش زعفران گردیده که امیدواریم بعد از فصل برداشت و با ورود محصول جدید زعفران شاهد ثبات نسبی قیمت این محصول صادراتی باشیم.

Comments are closed.