افزایش قیمت زعفران

خانه   اخبار   افزایش قیمت زعفران

افزایش قیمت زعفران

با افزایش مجدد قیمت این محصول تمام نگاه ها به مشکلاتی است که این گرانی برای صادرکنندگان و صادرات این محصول ارزشمند به وجود می آورد .

در حال حاضر زعفران ایران از لحاظ کیفیت در دنیا بی نظیر بوده و زیرساخت های تولیدی این محصول از کیفیت بالایی برخوردارند و فروش این محصول در بازار های بین المللی باعث ارز آوری زیادی برای کشور میشود بطوریکه دومین محصول زراعی ارز آور کشور زعفران است .

همچنین بیش از 96 درصد از کل پیازهای زعفران در دنیا در ایران تولید می شود . اما یکی از مشکلات موجود نیز قاچاق این پیاز های زعفران به کشور های دیگر از جمله افغانستان است .چندسالی است که این مسئله باعث افزایش تولیدکنندگان این محصول در خارج از کشور شده است .

متاسفانه در چند ماه گذشته با افزایش ۴۰ تا ۵۰ درصدی قیمت زعفران فروش این محصول در بازار بین المللی دچار مشکل شد که ادامه این روند موجب از دست دادن خریداران این محصول میشود .

در کشور ما سالانه بطور متوسط در حدود 300 تن زعفران تولید میشود و این در حالی است که کشورهای هند با 10 تن ، یونان با 8 تن ، مراکش با 5 تن و اسپانیا تنها با تولید 3 تن در سال از عمده‌ترین تولید‌کنندگان زعفران در جهان و رقیب ایران به شمار می‌روند .

البته باید ورود افغانستان را نیز به بازار این محصول در نظر داشت هرچند که تولید پایینی در حدود 4 تن در سال دارد .

متاسفانه نبود زیر ساخت های لازم نیز یکی دیگر از مشکلات بوجود آمده برای تولید این محصول است . در سال جاری بطور متوسط از هر هکتار در کشور ۳٫۵ تا ۴ کیلوگرم زعفران تولید ‌شده است در حالیکه با فراهم آوردن زیر ساخت‌های لازم تولید در هر هکتار را می‌توان به ۵ کیلوگرم رساند.

مشکل به وجود آمده در مورد دلالان سرمایه های سرگردانی است که وارد این بازار کرده اند و باعث افزایش قیمت این محصول شده اند در صورتی که میتوانند با استفاده از این سرمایه های سرگردان در بخش صنعت کشور رادچار تحول اقتصادی کنند اما متاسفانه این افراد فقط به فکر سود‌های آنی هستند و موجب مشکلات بزرگی درزمینه صادرات زعفران شده اند .

با ادامه این روند بازار صادرات زعفران بطور کامل دچار مشکل و خریداران بین المللی را از دست میدهیم .

Comments are closed.