افزایش قیمت زعفران همچنان ادامه دارد

خانه   اخبار   افزایش قیمت زعفران همچنان ادامه دارد

قیمت زعفران,زعفران دسته,زعفران,زعفران قائنات,زعفران سرگل,زعفران صادراتی,زعفران بسته بندی,زعفران عمده,زعفران فله

قیمت زعفران,زعفران دسته,زعفران,زعفران قائنات,زعفران سرگل,زعفران صادراتی,زعفران بسته بندی,زعفران عمده,زعفران فله

افزایش قیمت زعفران همچنان ادامه دارد

چندسالی است که پیاز های زعفران از ایران خارج شده و این مسئله باعث افزایش تولیدکنندگان این محصول در خارج از کشور شده .

از جمله این تولیدکنندگان میتوان به کشورافغانستان اشاره کرد که از سوی کشور ها غربی مانند آمریکا برای تولید این محصول تقویت میشود .

همچنین مشکلاتی از جمله بی ثباتی توسط دلالان که اخیرا در قیمت این محصول رخ داده و عدم توجه به برند سازی و عدم حمایت از صادر کنندگان هر چه بیشتر موجب کم شدن حضور ایران در بین صادر کنندگان زعفران شده و این بی ثباتی باعث کاهش خریداران بین المللی این محصول از ایران شده و به همین دلیل بازار به نفع کشور های دیگر مانند افغانستان و یونان و اسپانیا تغییر کرده است همچنین حمایت های آمریکا از بازار 40 تنی زعفران افغانستان باعث افزایش صادرات این محصول در این کشور شده .

بیشترین میزان فروش و صادرات ایران به امارات متحده عربی است که با ۷۰ تن صادرات به ارزش ۱۰۵ میلیون دلار بازار ۴۶٫۵ درصدی ایران را شامل شده . اما اخیرا با به وجود آمدن بی ثباتی در بازار ایران و افزایش ناگهانی قیمت تجار اماراتی نیز کمتر مایل به خرید این محصول از ایران هستند .

در حال حاضر قیمت فروش هر کیلوگرم زعفران دسته بین پنج میلیون و ۳۰۰ تا پنج میلیون و ۳۵۰، پوشال بین شش میلیون و ۴۰۰ تا شش میلیون و ۷۰۰، سرگل بین شش میلیون و ۶۰۰ تا شش میلیون و ۷۵۰ و نگین بین شش میلیون و ۸۰۰ و هفت میلیون تومان در بازار میباشد .

در حال حاضر بهترین راه حل برای کاهش نرخ زعفران و ورود مجدد به بازار جهانی جلوگیری از حضور دلالان در بازار و خرید زعفران توسط دولت و فروش آن در بازار است .که باعث کاهش نرخ زعفران در بازار میشود .

قبل از ماه رمضان پیش بینی میشد نرخ زعفران ثبات خود را حفظ کند اما متاسفانه این طور نشد ولی در ماه مبارک رمضان عرضه و فروش این محصول در بازار دچار کاهش چشمگیری شده به همین علت در پایان این ماه شاهد کاهش نرخ این محصول خواهیم بود .

یک از راه کار های افزایش ثبات بازار خرید عمده زعفران و عرضه آن به بازار براساس نیاز بازار است و با این روند میتوان بازار را دچار ثبات نسبی نمود .

Comments are closed.