افزایش قیمت زعفران همچنان ادامه دارد

خانه   اخبار   افزایش قیمت زعفران همچنان ادامه دارد

افزایش قیمت زعفران همچنان ادامه دارد

چندسالی است که پیاز های زعفران از ایران خارج شده و این مسئله باعث افزایش تولیدکنندگان این محصول در خارج از کشور شده .

از جمله این تولیدکنندگان میتوان به کشورافغانستان اشاره کرد که از سوی کشور ها غربی مانند آمریکا برای تولید این محصول تقویت میشود .

همچنین مشکلاتی از جمله بی ثباتی توسط دلالان که اخیرا در قیمت این محصول رخ داده و عدم توجه به برند سازی و عدم حمایت از صادر کنندگان هر چه بیشتر موجب کم شدن حضور ایران در بین صادر کنندگان زعفران شده و این بی ثباتی باعث کاهش خریداران بین المللی این محصول از ایران شده و به همین دلیل بازار به نفع کشور های دیگر مانند افغانستان و یونان و اسپانیا تغییر کرده است همچنین حمایت های آمریکا از بازار 40 تنی زعفران افغانستان باعث افزایش صادرات این محصول در این کشور شده .

بیشترین میزان فروش و صادرات ایران به امارات متحده عربی است که با ۷۰ تن صادرات به ارزش ۱۰۵ میلیون دلار بازار ۴۶٫۵ درصدی ایران را شامل شده . اما اخیرا با به وجود آمدن بی ثباتی در بازار ایران و افزایش ناگهانی قیمت تجار اماراتی نیز کمتر مایل به خرید این محصول از ایران هستند .

در حال حاضر قیمت فروش هر کیلوگرم زعفران دسته بین پنج میلیون و ۳۰۰ تا پنج میلیون و ۳۵۰، پوشال بین شش میلیون و ۴۰۰ تا شش میلیون و ۷۰۰، سرگل بین شش میلیون و ۶۰۰ تا شش میلیون و ۷۵۰ و نگین بین شش میلیون و ۸۰۰ و هفت میلیون تومان در بازار میباشد .

در حال حاضر بهترین راه حل برای کاهش نرخ زعفران و ورود مجدد به بازار جهانی جلوگیری از حضور دلالان در بازار و خرید زعفران توسط دولت و فروش آن در بازار است .که باعث کاهش نرخ زعفران در بازار میشود .

قبل از ماه رمضان پیش بینی میشد نرخ زعفران ثبات خود را حفظ کند اما متاسفانه این طور نشد ولی در ماه مبارک رمضان عرضه و فروش این محصول در بازار دچار کاهش چشمگیری شده به همین علت در پایان این ماه شاهد کاهش نرخ این محصول خواهیم بود .

یک از راه کار های افزایش ثبات بازار خرید عمده زعفران و عرضه آن به بازار براساس نیاز بازار است و با این روند میتوان بازار را دچار ثبات نسبی نمود .

Comments are closed.