افزایش قیمت زعفران ضربه ی بزرگ به صادرات زعفران

خانه   اخبار   افزایش قیمت زعفران ضربه ی بزرگ به صادرات زعفران


افزایش قیمت زعفران ضربه ی بزرگ به صادرات زعفران

بسیار نادر است که در زمان برداشت زعفران بتوان شاهد افزایش قیمت زعفران بود. که البته در ادامه خواهیم گفت ضربه ی بزرگ به صادرات زعفران خواهد زد. هر ساله با آغاز فصل جدید برداشت گل زعفران و همینطور افزایش میزان گل زعفران , شاهد کاهش قیمت زعفران بوده و همینطور صادرکنندگان و خریداران زعفران به صورت عمده و به میزان کافی بدون دغدغه هر ساله خرید زعفران خود را انجام می دادند . اما امسال متاسفانه به دلایلی این امکان موجود نبود و افزایش قیمت زعفران باعث کاهش خرید و فروش زعفران گردید.

دبیر شورای ملی زعفران در مصاحبه با ایشنا اعلام کرد که امسال با کاهش تولید 30 درصدی زعفران روبه رو خواهیم بود که این میزان کاهش تولید باعث افزایش قیمت زعفران شده است. البته دبیر شورای ملی زعفران ایران تنها مشکل کاهش تولید را موجب افزایش قیمت زعفران ندانست و موضوع وجود دلالان و انبار کردن زعفران های تولیدی کشاورزان را نیز یکی دیگر از مواردی دانستند که باعث افزایش قیمت زعفران شده است.

قیمت زعفران با افزایش یک میلیون تومانی به قیمت پنج میلیون و پانصد هزار تومان به فروش می رسد که این مبلغ با توجه به سال قبل افزایش چشمگیری داشته . همینطور دبیر شورای ملی زعفران افزود که متاسفانه عدم پشتیبانی دولت از صادرکنندگان و همینطور کشاورزان زعفران باعث می شود تا بازار زعفران به دست دلالان افتاده و با ذخیره زعفران موجود در بازار موجب افزایش قیمت زعفران گردند که این موضوع باعث می گردد در دراز مدت مشکلاتی برای صادرات زعفران ایجاد کند.

هم اکنون ایران با تولید 95 درصد زعفران جهان رتبه اول در تولید این محصول را داراست که متاسفانه با این مشکلات صادرات زعفران نیز دچار مشکلات بسیاری خواهد شد.

Comments are closed.