اختراع دستگاه تولید زعفران سرگل

خانه   اخبار   اختراع دستگاه تولید زعفران سرگل

اختراع دستگاه تولید زعفران سرگل

در امر تولید زعفران و همینطور فراوری زعفران بخش صنعت و تولیدکنندگان زعفران در ایران همچنان در موارد بسیار زیادی دیده می شود که از روش های سنتی برای فراوری زعفران استفاده می کنند. به طور مثال در امر تولید زعفران سرگل و یا همان فراوری زعفران دسته عموما این عمل با دست انجام می شود.

خوب است بدانید که هم اندازه بودن رشته های زعفران در قیمت زعفران و کیفیت فروش زعفران تاثیر گذار بوده و همینطور صادرکنندگان زعفران بیشتر تمایل به خرید زعفران هایی با رشته های یک اندازه دارند. اما یکی از جوانان ایرانی به نام محسن صفایی توانسته است دستگاهی تولید کند که گل زعفران را به صورت اتوماتیک فراوری کرده و تولید زعفران سرگل از زعفران دسته را انجام می دهد.

زعفران بعد از برداشت از زمین به صورت گل بوده و برای فراوری و آماده فروش کردن زعفران و همینطور صادرات زعفران باید گل های زعفران از رشته های آن جدا شده و به صورت های زعفران دسته و یا زعفران پوشال و یا زعفران سرگل و حتی زعفران نگین در آمده و آماده فروش و صادرات بشود. این عمل عموما با دست و نیروی انسانی انجام می گردد که باعث کاهش کیفیت زعفران و همینطور هدر رفتن نیروی انسانی خواهد شد.

صفایی می افزاید که در این طرح دستگاه تمامی گل ها را به ترتیب دریافت می کند و رشته های زعفران را از نقطه تعیین شده قطع خواهد کرد. این دستگاه در حال حاضر به صورت نمونه اولیه بوده و برای نمونه های تجاری دستگاه تولید زعفران سرگل منتظر خبر های بعدی خواهیم بود.

مطمعنا مکانیزه شدن دستگاه های تولید زعفران در امر صادرات زعفران و همینطور فروش زعفران در داخل ایران و تاثیر گذار بوده و علاوه بر افزایش کیفیت این گیاه باعث ثبات قیمت زعفران در مرحله تولید خواهد شد.

Comments are closed.