آمار صادرات زعفران در چهار ماه نخست سال

خانه   اخبار   آمار صادرات زعفران در چهار ماه نخست سال

آمار صادرات زعفران در چهار ماه نخست سال

 
مطمعنا يکي از گياه هايي که علاوه بر کاربرد و استفاده عموم مردم در داخل کشور از آن , صادرات چشمگيري براي رفع نياز مردم جهان دارد زعفران است. سالانه آمار صادرات زعفران اعلام مي شود تا ميزان تلاش صادرکنندگان زعفران و همينطور فروشندگان زعفران در امر فروش زعفران اصيل و همينطور صادرات زعفران ناب را مشخص کند.

در سال هاي اخير به دليل ايجاد قوانيني دست و پا گير در مورد صادرات زعفران ايراني مشکلاتي براي صادرکنندگان اين محصول و همينطور خريداران زعفران ايران به وجود آمد و البته باعث ايجاد عدم ثبات در قيمت زعفران گشت. زعفران قيمت ثابتي در طول سال داشته اما با اين قوانين دچار تلاطم زيادي گشت.

البته آمار صادرات زعفران در چهار ماه نخست سال 1393 نشان از افزايش 19 درصدي صادرات زعفران داشته که به 44 کشور مختلف جهان صادر شده است.

در طي مصاحبه با عضو شوراي ملي زعفران اعلام شد : در چهار ماه نخست سال ميزان 60 ميليون دلار ارز آوري براي صادرات زعفران ايراني و زعفران قائنات به وجود آمده است که اکثر اين صادرات براي صادرات زعفران بسته بندي در بسته بندي هاي بين 10 تا 30 گرم بوده که موفقيت بسيار خوبي در زمينه جلوگيري از فله فروشي اين محصول مي باشد.

به گفته علي خسيني در طي چهار ماه نخست امسال ميزان 42 تن و 22 کيلوگرم انواع زعفران پودر و زعفران سرگل در بسته بندي و به صورت زعفران فله صادر شده است که ميزان 60 ميليون و 800 هزار دلار ارز آوري به کشور عزيزمان داشته است. اين ميزان صادرات نسبت به سال قبل در همين بازه زماني افزايش 19 درصدي داشته که ميزان موفقيت مطلوبي بوده که با ثبات در قوانين و حذف عوارض صادراتي مي توان در سال بعد و سال هاي بعد اين ميزان را افزايش بيشتري داد.

در حال حاضر سالانه ايران ميزان 150 تن صادرات زعفران انجام مي دهد که به گفته علي حسيني با حمايت دولت و همينطور ثابت نگه داشتن قيمت زعفران مي توان اين ميزان را تا آخر سال 93 به بالاي 200 تن در سال رساند.

عمدتا کشور هاي مقصد در زمينه صادرات زعفران کشورهاي امارات , اسپانيا , يونان , چين , ژاپن , فرانسه , آلمان , کويت , عربستان , بلژيک , آرژانتين و … مي باشد.

Comments are closed.