آمار صادرات زعفران در نیم سال 1392

خانه   اخبار   آمار صادرات زعفران در نیم سال 1392

آمار صادرات زعفران در نیم سال 1392

این روز ها روز های پایان برداشت زعفران در تمامی مناطق کشور عزیزمان می باشد. بد نیست سری هم به آمار صادرات زعفران در نیم سال 1392 بپردازیم. با اینکه در مورد کاهش قابل توجه آمار صادرات زعفران سخن گفته بودیم , اما باز هم ایران یکی از بهترین صادرکننده های زعفران و اولین تولید کننده در جهان می باشد.

از بررسی های به عمل آماده از گمرک جمهوری اسلامی ایران آمار صادرات زعفران در نیم سال 1392 به میزان 55,038 کیلوگرم بوده است که به شرح ذیل در مورد نوع صادرات آن سخن خواهیم گفت.

 

آمار صادرات زعفران در نیم سال 1392

در ابتدا از ارزش قیمت زعفران صادراتی بگویم که 78,329,378 دلار به کشور عزیزمان وارد شده است که نسبت به سال قبل کاهش زیادی به چشم می خورد.

– میزان 4,104 کیلوگرم از مقدار مذکور به صورت بسته بندی های زیر 10 گرم صادر شده است که متاسفانه میزان بسیاری کمی برای صادرات زعفران بسته بندی می باشد.

– میزان 251 کیلوگرم گرید پودر زعفران در بسته بندی های کمتر از 10 گرم صادر شده است.

– میزان 46,229 کیلوگرم در بسته بندی های بین 10 تا 30 گرم صادر شده است که عموم این نوع بسته بندی ها نیز در مقصد تبدیل به فله شده و در بسته بندی های جدید با نام های تجاری اروپایی به فروش می رسد.

– همینطور میزان 2379 کیلوگرم نیز به صورت فله و با بسته بندی های بالای 30 گرم صادر شده است.

در آمار صادرات زعفران بالا مشخصا میزان صادرات بسته بندی های بین 10 تا 30 گرم درصد بسیار زیادی را از آن خود می کند که طبق گفته این حقیر در مورد تغییر در بسته بندی ها بسیار نامنصفانه خواهد بود و باید فکری به حال جامعه صادرکننده زعفران کرد.

عمده کشور های خریدار زعفران ایران در نیم سال اول 1392 کشور هایی نظیر امارت , اسپانیا , کویت , عربستان سعودی و هند می باشند.

امیدواریم با تثبیت قیمت زعفران ایران در داخل و خارج از کشور بتوانیم مانند قبل فروش زعفران را افزایش دهیم.

 

Comments are closed.